KOMENTÁR: Polaček chce peniaze do rozpočtu, Gibóda ho sabotuje. Kto skutočne riadi mesto?
Na mestských zastupiteľstvách v Košiciach to v poslednej dobe poriadne vrie. Dôvodom je nedostatok miliónov eur v mestskom rozpočte, čo môže viesť k neudržateľným zlým ekonomickým dopadom na mesto Košice a jeho občanov.
PRIPRAVÍ MESTO O MILIÓNY?
O tomto probléme sme v KOŠICE: DNES informovali už od začiatku roka 2022. Mesto sa vtedy tvárilo, že je všetko v poriadku a novinári len preháňajú. Teraz má však mestská vrchnosť iné zábavky, ako sa tváriť, že je všetko dobré. To už im nik neuverí. Najnovšie sa viceprimátor Marcel Gibóda, snaží vehementnou propagandou a dezinformáciami zrejme pripraviť mesto o ďalšie milióny eur. Podľa nás je dôležité upozorniť na to našich čitateľov, ak už nie s vážnou tvárou, aspoň nech sa s nami zasmejú…
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: O dlhopisy VVS je prejavený enormný záujem
Realita totiž každého postupne dobieha a aktuálne vedeniu mesta ostáva jediná možnosť, ako nespadnúť na hlboké finančné dno a tým je prijať ponuku zámeny akcií Východoslovenskej Vodárenskej Spoločnosti a.s. (VVS) za dlhopisy a vyrovnať vďaka ich ponuke mestský rozpočet o zhruba 20 miliónov eur, čo by dostatočne resuscitovalo ekonomickú pozíciu mesta, do ktorej sa Košice nedostali len kvôli rozhodnutiam bývalej vlády, ale predovšetkým aj kvôli svojmu neprofesionálnemu manažérskemu rozhadzovaniu.
PREŠOV BUDE MAŤ VIAC PEŇAZÍ AKO KOŠICE
Ak by mohla bývalá vláda totiž naozaj za všetko, v podobnej pozícii by boli aj iné mestá. Pre ilustráciu, len taký Prešov na rozdiel od Košíc nebude v mínuse o 44 miliónov eur, ale v budúcom roku bude hospodáriť s impozantnou sumou viac ako 123 miliónov eur.
Prešovu však peniaze od VVS nesmrdia a dlhopisový program VVS sa rozhodli využiť aj napriek tomu, že nie sú v mínuse a nie je to ich posledná možnosť. V prvom rade majú za primátora podnikateľa a nie aktivistu a za ďalšie tam asi nemajú nikoho v pozadí vedenia mesta, kto o niečom v tichosti rozhoduje. Prečo inak by Košice stále váhali nad tým, či vziať peniaze od VVS, alebo nie a „utrieť hubu?“
Pri tomto pátraní po nástroji osudu sa najprv treba zamyslieť nad historickým kontextom a egom pána viceprimátora Gibódu, ktorého aktuálne trápi viac poníženie jeho platu, ako to, že všetkým Košičanom sa životná úroveň rapídne zhoršuje z roka na rok. Ako dôkaz snáď postačí, že keď chceli poslanci znižovať plat primátorovi v minulom volebnom období, Gibóda na nich vtedy vyskočil a navrhol im vziať odmeny. To isté sa udialo aj teraz, no poslanci sú zjavne skúsenejší a nezhltli mu tento zastrašujúci element (plat viceprimátora sa odvíja od platu primátora) a o časť svojej kráľovskej odmeny prišiel.
EGO PRED OBČANMI
Tiež je viac než nutné zaspomínať si na to, ako prebiehala snaha o preniknutie do dozorných orgánov VVS zo strany vedenia mesta v nedávnej histórii, konkrétne koľko krát sa na toto teplé miesto snažil dostať práve viceprimátor Gibóda… Bezmála trikrát nebol úspešný a trikrát bol odmietnutý so všetkými poctami debaklistu.
Vtedy sme informovali, že pán Gibóda musí byť nesmierne skúsený manažér, keďže už v tom období zastával okrem funkcie viceprimátora aj ďalších 6 funkcií v orgánoch rôznych spoločností a združení a pachtil ešte po siedmej. Tretí a najvýraznejší debakel, o ktorom sme informovali našich čitateľov už v marci roku 2022 však znamenal pre Gibódovu osobnosť zrejme viac ako iné, pretože neskôr sa už do VVS nepýtal ako dieťa do hračkárstva.
V ten moment sa zdalo, že sa stiahol, no opak bol pravdou. Evidentne len vyčkával v tieni, kým príde jeho čas…Nakoľko však nechceme skĺznuť do roviny konšpirácií, nebudeme nič tvrdiť, len si skúsime spoločne zaspomínať na faktické udalosti z histórie.
GIBÓDA UŽ 3X NEUSPEL
Keď sme si už teda spomenuli na neuveriteľné tri Gibódove neúspešné pokusy o vstup do dozorných orgánov vodárenskej spoločnosti, kde pri každom jeho debakli akcionári VVS prosili primátora Polačeka radšej o nejakého skúseného a schopného manažéra, spomeňme si ešte na to, ako chcelo vedenie mesta stoličku pánovi Gibódovi vo VVS kúpiť nepodareným pokusom o nepriateľské ovládnutie spoločnosti, kde chceli vykupovať akcie akcionárov za gigantickú sumu skoro 7 miliónov eur.
Pre mesto by to nepredstavovalo absolútne žiadnu výhodu ani zisk – samozrejme okrem toho, že by mali určití ľudia priamy dosah na rozhodovanie v tejto spoločnosti. To sa však nestalo, pretože akcionári VVS sú zrejme príčetní ľudia a za druhé preto, že Polačekovi sa vtedy pre svojho viceprimátora vyzbierať z mestskej kasy od poslancov „sedem mega“ jednoducho nepodarilo.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Klub akcionárov VVS je sklamaný z odchodu zástupcu Košíc z predstavenstva VVS
Spomenieme ešte svätú mediálnu vojnu, ktorú primátor vedie v jednom regionálnom denníku proti vodárňam už dlhé roky, súdne spory a naťahovačky primátora s VVS a máme tu na stole hneď dva silné dôvody, prečo je injekcia dvadsiatich miliónov v mestskom rozpočte ohrozená. Jedným je primátor Polaček a druhým viceprimátor Gibóda. A to do toho nerátame ich egá…
Ďalším zarážajúcim faktom je, že vedenie mesta doslova odignorovalo schválené uznesenie Mestského zastupiteľstva, ktoré navrhla poslankyňa Beáta Zemková, ktoré primátora zaväzuje pripraviť v spolupráci s VVS odborný materiál o dlhopisovom programe. Mesto do dnešného dňa nepredložilo žiadny skutočne odborný materiál a analýzy, ktoré by posúdili Dlhopisový program VVS. Naopak, takto to už urobili a schválili napríklad v Rožňave, Humennom, Vranove nad Topľou, Stropkove či Sečovciach.
AKTUÁLNE AD HOMINEM
Mestské zastupiteľstvá sú fórom podobným divadelnému javisku. Jedni sú blázni, druhí herci, ale problém je, že treťou stranou sú občania mesta Košice a tí na toto dramatické predstavenie doplácajú vyššími daňami, parkovným drahším ako vo Viedni, či absenciou dôstojných služieb pre občanov.
Na týchto fórach sa prezentuje azda hocičo, často sa však prezentujú populistické, zavádzajúce a klamlivé posolstvá s cieľom vyzerať dobre, či dosiahnuť svoj cieľ presvedčením väčšieho počtu hlasujúcich poslancov. Človek by čakal, že sa tam budú riešiť iba vážne veci a rozpravu budú viesť vzdelaní a kvalitní ľudia. Áno, v ideálnom svete určite. My sme ale na Slovensku a tak, ako už písal Chalupka v Kocúrkove, iné to nebude.
Po všetkom čo sme už napísali vyššie je totiž viac než potrebné upriamiť pozornosť na aktuálne dianie. To, že existuje akási predpojatosť a animozita zo strany vedenia mesta voči VVS, už vysvetľovať netreba. Teraz si totiž na príkladoch ukážeme, ako sa vyjadruje človek, ktorý svojimi tvrdeniami chce pripraviť mesto o milióny a vôbec ho nebude vyrušovať, že to budú musieť zaplatiť Košičania. Možno práve preto sa Gibóda vyjadruje aj k veciam, ktorým rozumie len z časti… alebo vôbec…
Napríklad také tvrdenia, ktoré sú buď vedomou dezinterpretáciou, bludom, alebo hneď klamstvom, že „na prospektoch k dlhopisom, ktoré boli akcionárom distribuované ako informačný materiál je uvedené, že môže klamať. Neexistuje vraj žiadna garancia na vyplatenie výnosov” a čerešnička na záver, „vraj si mesto bude musieť vziať úver a on (Gibóda, pozn. red.) si nechce brať úver.“
POZRITE SI TIEŽ: VVS, Klubu akcionárov VVS a ZMOS budú spolupracovať
Takýto výlev nie je samozrejme žiadnou novinkou. Dezinformácia je základným elementom výbavy každého správneho politika, pretože útočí priamo na niečo, čomu sa hovorí kognitívna disonancia, ktorú ako prvý opísal americký psychológ Festinger. Pri kognitívnej disonancii ide o konflikt medzi pôvodným postojom, alebo názorom a novou informáciou, ktorý vytvára nepríjemné vnútorné napätie.
Výhoda, ktorú konšpirátori pôsobiaci v politike využívajú je tu tá, že dokážu toto napätie a celý tento vnútorný konflikt odstrániť veľmi jednoducho – na problém teda ponúkajú ľahké riešenie. Pri tomto úkone politici využívajú vedecký fakt, že každá osoba túži po zachovaní svojho pôvodného presvedčenia a ponúkne teda konfabuláciu, ktorej ľudia s kognitívnou disonanciou radi uveria, aby sa dostali opäť do stavu pokoja.
Ako sám uviedol v jednom jeho rozhovore, on nehovorí za vedenie mesta, iba za seba. Škoda len, že to robí z miesta viceprimatóra a tak to vyzerá, že to ako vedenie mesta prezentuje. Možno to ale povedať musel, aby nenahneval šéfa, ktorý chce niečo úplne iné ako sleduje Gibóda.
Polaček je teraz totiž zdržanlivý a skôr to vyzerá na zachovanie snahy o nejakú komunikáciu s VVS, ďalší konflikt s vodárňami isto nechce a ani si to v nasledujúcom roku dovoliť nemôže, keďže bude mať dosť práce s mestským rozpočtom (o to menej času ostane na mediálne vývrtky).
GIBÓDA DEZINTERPRETUJE
Tu sa teda nedá operovať s holými faktami, že prospekt emitenta dlhopisov VVS schválila Národná banka Slovenska, že celý proces bude zastrešovať Slovenská sporiteľňa a výnosy za 10 rokov bude vyplácať práve táto banka a nie VVS, že o proces sa stará a kontroluje ho aj nezaujatý právnik, ktorý je odborníkom na právo samospráv a vysokoškolským pedagógom, že úver, ktorý si mesto môže vziať od už spomínanej banky bude vyplácaný z výnosov z dlhopisov, nie z mestskej kasy.
Všetky tieto informácie sú už verejne známe nejaký čas, nepoznáme však dôvod takýchto vyjadrení, keďže aj samotná VVS upozorňuje, že Gibóda hrubo dezinterpretuje text, ktorý v materiáloch o dlhopisovom programe dostal a môže svojou politickou hrou VVS poškodiť.
V čase, keď Dlhopisový program VVS vznikal, vyvolávala táto akcia mierne otázniky, nakoľko sa spájala s Danielom J. Kratkym, ktorý je verejnosti známy ako ostrieľaný právnik. Kratky je členom Predstavenstva Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a členom Správnej rady Klubu akcionárov VVS. Zároveň tak zastupuje vyše 72 percent všetkých akcionárov VVS.
Ak aj v minulosti vznikala polemika ohľadom zapojenia sa Kratkeho do Dlhopisového programu, čísla dnes hovoria jasnou rečou. Do Dlhopisového programu VVS sa totiž dodnes zaregistrovalo už 50 percent všetkých akcionárov, ktorí majú 50 percentný podiel na základnom imaní. To hovorí o jasnom názore akcionárov na tento program, pričom VVS mala pôvodný plán pustiť do programu len 30 percent akcionárov.
KONTROLOVAŤ A UPOZORŇOVAŤ
My tu však nie sme preto, aby sme bojovali proti dezinformáciám a propagande pána Gibódu, my sme tu len preto, aby sme vrchnosť kontrolovali a upozoňovali na jej jednanie. Nás bude neskôr v iných článkoch a komentároch zaujímať hlavne to, kto za pánom Gibódom stojí a čo zamýšľa, prečo sa tak vehementne snažil vstúpiť do orgánov VVS a keď mu to nevyšlo, plánovali s Polačekom kúpiť väčšinový podiel akcií za skoro 7 miliónov eur a hlavne prečo si musí vôbec takéto propagandistické abstrakcie vymýšľať, keď podľa verejne dostupných informácií to už vysvetlené dostal a mal aj priestor pýtať sa.
Novinári si totiž neplnia len úlohu dozoru nad tým, ako s našimi financiami nakladajú verejní funkcionári, ale majú aj úlohu spájať veci na oko ťažko vnímateľné bežným občanom do súvislostí, pretože kontext, a o to viac historický, niekedy vypovedá o príbehu viac ako nová informácia, ktorá zvyčajne prirodzene nahradí tú starú a je úplne pochopiteľné, že vrchnosť takéto novinárske počiny extrémne vytáčajú, obzvlášť ak vedia, že nie všetko sa dá kúpiť.
Odporúčané články
Kultúrno-spoločenské centrum Átrium klub v mestskej časti Košice-Západ privíta všetkých milovníkov výtvarného umenia na výstave maliarky Viery Šamudovskej Sajdak.
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.