Komisia navrhla pozastavenie financovania Maďarska

Európska komisia (EK) v nedeľu odporučila pozastaviť poskytovanie finančných prostriedkov Maďarsku pre porušenie princípov právneho štátu a možného zlého hospodárenia s eurofondmi. Eurokomisár zodpovedný za rozpočet Európskej únie (EÚ) Johannes Hahn uviedol, že napriek opatreniam, ktoré Maďarsko navrhlo na riešenie nedostatkov, EK odporúča pozastavenie prostriedkov „v odhadovanej výške 7,5 miliardy eur“. Maďarsko má podľa neho čas na riešenie obáv do 19. novembra.
Peniaze by pochádzali z „kohéznych fondov“ poskytnutých Maďarsku. Tieto fondy, jedna z najväčších častí rozpočtu bloku, pomáhajú krajinám dostať ich ekonomiky a infraštruktúru na úroveň noriem EÚ.
Akékoľvek pozastavenie poskytovania finančných prostriedkov musia schváliť členské štáty EÚ. Krok si vyžaduje takzvanú kvalifikovanú väčšinu, a teda 55 percent z 27 členských štátov, ktoré predstavujú aspoň 65 percent celkovej populácie EÚ.
Európska komisia už takmer desať rokov obviňuje maďarského premiéra Viktora Orbána z rozkladu demokratických inštitúcií, ovládnutia médií a porušovania práv menšín. Orbán, ktorý je vo funkcii od roku 2010, obvinenia odmieta.
Zdroj: (SITA, ns)
Odporúčané články

Dnes je 21 rokov od vstupu Slovenska do NATO, podľa prezidenta išlo o správne rozhodnutie. Uviedol to prezident Peter Pellegrini, ktorý pri príležitosti 21. výročia vstupu Slovenska do NATO navštívil spolu s ministrom obrany Robertom Kaliňákom (Smer-SD) Tím pre integráciu síl NATO (NFIU) na Slovensku.

Bezpečnostní analytici a politickí predstavitelia varujú pred rastúcim rizikom, že Rusko môže rozšíriť svoje vojenské operácie aj mimo Ukrajiny. Viaceré zdroje naznačujú, že situácia by sa mohla dramaticky zhoršiť už na jeseň 2025, pričom najväčšie obavy vyvoláva možný pád Kyjeva.

Slovensko ide v otázke obnovenia tranzitu zemného plynu vyvíjať na Ukrajinu enormný tlak. Ako uviedol na tlačovej besede premiér Robert Fico, Slovensko na to získalo od Európskej rady politický mandát.