Komisia predstavila usmernenia na boj proti dezinformáciám a podporu digitálnej gramotnosti medzi mladými ľuďmi

Európska komisia (EK) zverejnila usmernenia pre učiteľov a pedagógov na základných a stredných školách o tom, ako pristupovať k dezinformáciám a podporovať digitálnu gramotnosť v triedach. Manuály poskytujú praktickú podporu pre učiteľov a pedagógov a zahŕňajú definície technických pojmov, triednych cvičení aj návrhy, ako podporovať zdravé online návyky. Ako EK informuje na svojej webstránke, usmernenia pokrývajú tri hlavné témy, a to budovanie digitálnej gramotnosti, boj proti dezinformáciám a posudzovanie a hodnotenie digitálnej gramotnosti.
Jednému z troch 13-ročných študentov v Európe v súčasnosti pri priamom testovaní chýbajú základné digitálne zručnosti a podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) len niečo viac ako polovica 15-ročných v Európskej únii (EÚ) uviedla, že sa učí, ako zistiť, či sú informácie subjektívne alebo predpojaté. V dôsledku toho existuje jasná potreba posilniť úlohu vzdelávania a odbornej prípravy v boji proti dezinformáciám a podpore digitálnej gramotnosti, ako aj mediálnej gramotnosti, zdôrazňuje EK.
Zmienené usmernenia vznikli s podporou skupiny odborníkov Komisie na boj proti dezinformáciám a podporu digitálnej gramotnosti prostredníctvom vzdelávania a odbornej prípravy, ktoré spájajú široké spektrum praxe zo sveta vzdelávania a odbornej prípravy, vysielania, akademickej obce, sociálnych médií a žurnalistiky. Skupina pri tejto príležitosti zverejnila správu, ktorá analyzuje úlohu vzdelávania a odbornej prípravy v boji proti dezinformáciám a predstavuje možné riešenia prostredníctvom politiky na úrovni EÚ a na národnej úrovni.
Komisia bude v tejto veci ďalej investovať prostredníctvom ročného pracovného programu Erasmus+ na rok 2023. Ten poskytne finančné prostriedky na rozsiahle projekty zamerané na budúcnosť so zameraním na odbornú prípravu učiteľov a tvorbu učebných osnov v boji proti dezinformáciám a podpore digitálnej gramotnosti. Tiež nové usmernenia použije na akcie na podporu učiteľov v rámci novej stratégie pre lepší internet pre deti (BIK+).
Zdroj: SITA, ab, ns
Odporúčané články

Košické Krematórium prešlo ďalšou výraznou obnovou. Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), ktorá je od roku 2019 správcom Krematória a Verejného cintorína, ukončila sanáciu exteriérových stien v dvoch častiach budovy – pri hlavnom vstupe a v zadnej časti budovy s terasou, ktorá je sklenenou stenou spojená s hlavnou rozlúčkovou sálou.

Žiaci z 34 základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice si dnes prevzali koncoročné vysvedčenia. V tomto školskom roku navštevovalo základné školy v meste 17 188 žiakov, z čoho bolo 335 odídencov z Ukrajiny. Naposledy dnes svojich spolužiakov v školských laviciach videlo 1 586 deviatakov, ktorí v septembri nastúpia na stredné školy. V materských školách sa do výchovno-vzdelávacieho procesu najmä hravou formou zapojilo 5 630 detí. Päť základných umeleckých škôl (ZUŠ) rozvíjalo talent 4171 žiakov a jazykové školy učili 1 057 poslucháčov.

Horskí záchranári v súčinnosti s Letkou Ministerstva vnútra SR a posádkami Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby zasahovali pri kolapsoch s tragickým koncom.