Komplexnú starostlivosť o žiakov zabezpečí reforma systému poradenstva a prevencie
Pomoc rodinám i školám príde v podobe reformy systému poradenstva a prevencie, ktorá má zabezpečiť koordinovanú a komplexnú starostlivosť o deti a žiakov. Výsledkom majú byť efektívnejšie a komplexnejšie poradenské služby.
Postupné zavádzanie reformy poradenského systému sa začalo 1. januára tohto roku. Ako ďalej v tlačovej správe informovalo ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, zmena prináša dva druhy zariadení, vymedzenie ich činností, personálne zabezpečenia a úpravy ich právneho postavenia. Dočasne poverený minister školstva Ján Horecký tvrdí, že rodičia a školy tak budú mať lepší prehľad, do akého centra ich dieťa patrí.
Systém bude podľa rezortu školstva pozostávať z podporných úrovní, ktoré na seba nadväzujú v piatich stupňoch a budú vzájomne spolupracovať. Najdostupnejšie služby, akou je napr. prevencia, budú poskytovať pedagógovia v rámci podpornej úrovne prvého stupňa priamo na školách. Druhý stupeň bude predmetom činnosti školského podporného tímu – asistenti, logopédi, špeciálni pedagógovia, a bude zodpovedný za nastavovanie a realizáciu stratégií na podporu rozvoja detí.
„U detí, ktoré budú potrebovať náročnejšiu a špecifickejšiu odbornú pomoc, bude prostredníctvom piateho stupňa poradenského systému k dispozícii špecializované centrum poradenstva a prevencie (ŠCPP) namiesto doterajšieho centra špeciálneho-pedagogického poradenstva (CŠPP),” dodalo ministerstvo.
Od roku 2023 sa zároveň majú zvyšovať finančné pásma v zariadeniach školského stravovania vzhľadom na vysoký nárast cien potravín. Rezort tým cieli na zachovanie požadovanej kvality pri príprave jedál. Od januára sa taktiež zvyšujú platy pedagogických a odborných zamestnancov o desať percent a od 1. septembra tohto roku o dvanásť percent. Zároveň sa od januára zvýšili tarifné platy nepedagogických zamestnancov o sedem percent a od 1. septembra tohto roku o desať percent. „Ide o historicky najvyššie zvýšenie platov pedagogických a odborných zamestnancov. Dokopy až 23 percentné navýšenie je v štátnej a verejnej sfére po lekároch najvyšší nárast miezd,” uzavrel šéf rezortu školstva Horecký.
Zdroj: SITA kh, vr
Odporúčané články
Pripomienkovanie nového územného plánu Košíc bolo ukončené, mesto k nemu dostalo viac ako 1 700 pripomienok. Uviedol to primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) pre médiá. Väčšina z nich bola v elektronickej podobe. Posledná pripomienka podľa jeho slov prišla len niekoľko minút pred polnocou v posledný deň 30. septembra, keď bolo možné územný plán pripomienkovať (30. septembra).
Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa tento rok stane centrom pozornosti v rámci československého festivalu Deň architektúry. Útvar hlavného architekta mesta Košice pripravil pre milovníkov prírody a architektúry jedinečnú príležitosť na objavovanie skrytých klenotov tejto zelenej oázy. V piatok, 27. septembra, o 14:00 hodine sa uskutoční komentovaná prechádzka, ktorá prinesie hlbší pohľad na vzťah medzi architektúrou a prírodou.
Spievajúca fontána v Košiciach prechádza od zajtra (1.10.2024) do tzv. jesenného režimu, čo znamená zmenu v jej prevádzke. Počas jesene bude fontána spustená až v doobedných hodinách a jej prevádzka bude pokračovať až do 15. októbra.