Koniec jedno a dvojcentovým minciam. Čo s nimi, ak vám nejaké ostali?

Od 1. 7. sa začali zaokrúhľovať všetky sumy pri nákupe v hotovosti. Zaokrúhľovaním súm by sa malo docieliť obmedzenie mincí nízkej hodnoty, a to aj kvôli životnému prostrediu či zjednodušeniu vydávania.
Zaokrúhľovať sa začali len sumy v hotovosti a platby do 5 eurocentov sa zaokrúhlili na 5 eurocentov. Zákon platí už takmer týždeň a priniesla ho novela zákona o cenách. Mince malej hodnoty zostávajú však aj naďalej zákonným platidlom, čo znamená, že nie je potrebné sa ich nijakým spôsobom zbavovať.
Zväz obchodu Slovenskej republiky vydal smerom k zákazníkom prosbu, týkajúcu sa tendencie nosenia veľkých objemov drobných mincí do predajní. “Chceme upozorniť spotrebiteľskú verejnosť, že na takéto správanie nie je najmenší dôvod. Naďalej platí, že jedno a dvojcentové mince zostávajú zákonným platidlom a nie je potrebné ich osobitne vymieňať, ani sa ich akýmkoľvek nárazovým spôsobom zbavovať. Jediným obmedzením, ktoré platilo aj doteraz, ostáva, že obchodník má právo neprijať pri jednej platbe viac ako 50 kusov euromincí akejkoľvek nominálnej hodnoty,” uvádza Zväz.
Zaokrúhľovanie sa zaviedlo s cieľom postupne a pomaly stiahnuť mince z obehu, avšak nie je nutné panikáriť a mincí sa hromadne zbavovať. Takéto zaokrúhľovanie nie je novinkou v Holandsku, Fínsku, Írsku a ani v Taliansku, keďže v týchto krajinách už nejakú dobu funguje.
(VT)
Odporúčané články

Viaceré mestá a obce v Košickom kraji sa v týždni od 7. apríla do 13. apríla musia pripraviť na dočasné prerušenie dodávky elektrickej energie. Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD).

Výstavba kľúčovej dopravnej infraštruktúry pre priemyselný park Valaliky vstupuje do realizácie.

Pred veľkonočnými sviatkami sa Správa mestskej zelene v Košiciach zapojila do vytvárania sviatočnej atmosféry v meste.