Koniec nepotrebným nabíjačkám! Elektronické zariadenia budú mať jednotné nabíjanie
Európsky parlament v utorok (4. 10.) schválil spoločný štandardný port pre všetky smartfóny, tablety, digitálne fotoaparáty, slúchadlá, prenosné reproduktory a videoherné konzoly. Ako v tlačovej správe informoval Európsky parlament, v roku 2024 sa tak univerzálna nabíjačka stane realitou.
„Do konca roka 2024 budú musieť byť všetky mobilné telefóny, tablety a digitálne fotoaparáty predávané v EÚ vybavené nabíjacím USB portom typu C. Na jar 2026 sa začne táto povinnosť vzťahovať aj na všetky notebooky. Po novom už spotrebitelia nebudú pri každej kúpe nového zariadenia potrebovať inú nabíjačku, pretože celú škálu malých a stredne veľkých prenosných elektronických zariadení budú môcť nabíjať rovnakou nabíjačkou,“ uvádza sa v správe.
Európska komisia už dávnejšie uviedla, že bežný človek žijúci v EÚ vlastní najmenej tri nabíjačky a pravidelne používa dve, ale 38 % ľudí uvádza, že si minimálne v jednom prípade nemohli nabiť telefón, pretože nenašli kompatibilnú nabíjačku. EÚ taktiež chcela novou legislatívou obmedziť 11-tisíc ton elektronického odpadu, ktorý Európania každoročne vyhodia.
Europarlament zároveň uvádza, že tieto zmeny povedú k častejšiemu opätovnému používaniu nabíjačiek a spotrebiteľom umožnia ušetriť ročne až 250 miliónov eur. To je suma, ktorú by inak minuli na nákup nabíjačiek, ktoré v skutočnosti nepotrebujú.
Zdroj: SITA, dm, hb
Odporúčané články
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.