Koniec zmluvy s EEI?
Pred niekoľkými dňami zverejnila spoločnosť EEI odpočet, v ktorom tvrdí, že splnila určený harmonogram riešenia statickej dopravy v Košiciach. Mestskí poslanci Jaroslav Polaček a Marcel Gibóda sú presvedčení, že splnený nebol.
Obaja poslanci preto navrhli zaradiť na dnešné rokovanie mestského zastupiteľstva bod, v ktorom žiadajú primátora o vyvodenie zodpovednosti a vypovedanie nájomnej zmluvy s EEI.
Čísla vraj ovplyvnili protesty obyvateľov
Podľa odpočtu EEI majú vodiči v Košiciach k dispozícii 1 029 nových parkovacích miest. Z nich je novovybudovaných 353. „Ich celkový počet zásadným spôsobom ovplyvnilo rozhodnutie jednotlivých mestských častí, ktoré po protestoch obyvateľov vystúpili proti výstavbe väčšiny zo 728 parkovacích miest s platnými stavebnými povoleniami,“ konštatuje mediálna zástupkyňa spoločnosti Lucia Chovanová.
Okrem toho nainštalovala EEI v zóne plateného parkovania 124 moderných parkovacích automatov a vyše 100 kamier. „Naplnením všetkých bodov harmonogramu si spoločnosť splnila všetky investičné záväzky voči mestu Košice. Napriek tomu je pripravená pokračovať v investovaní v Košiciach,“ tvrdí parkovacia spoločnosť.
Protokol a zmluva
Poslanci J. Polaček a M. Gibóda však majú odlišný názor. Podľa nich EEI harmonogram nesplnila, zároveň berú do úvahy aj výhrady vznesené v súvislosti s parkovacím systémom kontrolou Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).
Na dnešné rokovanie zastupiteľstva preto navrhujú zaradiť dva nové body. V prvom by sa mal zastupiteľský zbor vyrovnať s protokolom NKÚ, ktorý okrem iného konštatoval aj neplatnosť nájomnej zmluvy mesta a EEI. Mesto ho napadlo na súde žalobou.
V druhom bode sa majú poslanci vysporiadať so situáciou v súvislosti so spomínaným harmonogramom. Primátor Raši dvakrát vyzval firmu na splnenie harmonogramu, v druhom prípade aj s termínom do konca augusta 2017. Parkovaciu spoločnosť k tomu zaväzuje aj konkrétne uznesenie mestského zastupiteľstva. Podľa spomínaných poslancov EEI svoje zmluvné záväzky porušila.
Výzva poslancom
Podľa názoru predkladateľov návrhu by poslanci mali na rokovaní zastupiteľstva skonštatovať, že uznesenie nebolo splnené a požiadať primátora mesta, aby vyvodil zodpovednosť, sankcie a samotnú zmluvu vypovedal. „Navrhované body majú vplyv na odvrátenie škôd pri hospodárení s majetkom mesta Košice, ako aj na plnenie úloh samosprávy. Preto žiadame o súhlas poslancov s výnimočným zaradením týchto bodov do programu rokovania i napriek tomu, že neprešli štandardným postupom,“ zdôvodňuje rozhodnutie J. Polaček.
Odporúčané články
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Mesto Košice spoločne s maďarským mestom Nyíregyháza získali finančný príspevok z Európskej únie z Programu Interreg Maďarsko – Slovensko vo výške 962 906,80 eur na realizáciu projektu s názvom Inovatívne riešenia zadržiavania vody pre zlepšenie kvality života v mestách Košice a Nyíregyháza (skrátený názov projektu #AquaUrban).