Kontrolóri preveria hospodárenie záchraniek, košického kraja a pôdohospodárskej agentúry

Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) preverí tento rok hospodárenie záchranných služieb v Bratislave a Košiciach či vnútorného kontrolného systému a prijatých opatrení v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Do plánu kontrolnej činnosti na rok 2022 zaradil tieto úlohy predseda NKÚ Karol Mitrík na základe analýzy podnetov od občanov. Úrad vykoná aj audit hospodárenia a nakladania s majetkom v Košickom samosprávnom kraji (KSK). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
NKÚ v januári informoval o pláne kontrol na rok 2022, v rámci ktorého sú pripravené projekty na 31 akcií vo viac ako stovke subjektov. Úrad sa zameria na osem oblastí verejných politík. Kontrolóri preveria fungovanie systému e-Zdravia, úspešnosť projektov integrácie Rómov v oblasti vzdelávania, proces modernizácie osobných vlakov, aj odkanalizovanie obcí či obnovu verejných budov. Na základe vlastných rizikových analýz a vyhodnotenia podnetov od poslancov parlamentu preverí účinnosť pandemickej prvej pomoci v rámci štyroch ministerstiev, ako aj proces obstarávania bezpečnostných služieb v štátnej a verejnej správe.
Predseda národných kontrolórov Mitrík následne v marci rozhodol o rozšírení plánu o ďalších šesť kontrol vychádzajúcich z podaní od občanov. Okrem kontroly záchraniek, KSK a PPA si pracovníci NKÚ z finančnej oblasti posvietia na systém programového rozpočtovania v štátnej správe, kde preveria jeho účinnosť aj súlad s metodickým pokynom na usmernenie programového rozpočtovania. Na základe doručených podnetov sa NKÚ pozrie aj na nakladanie s majetkom a finančnými prostriedkami v Správe ciest KSK či v obci Uhliská.
Kontrolnému úradu dôveruje podľa nedávneho prieskumu až 54 percent ľudí. Ďalším dôkazom rastúceho kreditu je podľa NKÚ aj zvyšujúci sa počet podnetov, s ktorými sa na kontrolnú inštitúciu obracajú občania. V predošlom roku úrad prijal 762 podnetov, čo predstavuje až 65-percentný medziročný nárast počtu podaní od občanov vrátane žiadostí o súčinnosť štátnych inštitúcií. Rast dôvery podľa úradu potvrdzuje aj fakt, že len desatina podaní prijatých poštou alebo elektronicky bola v minulom roku anonymná.
Zdroj: (SITA, mb;DSe)
Odporúčané články

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

V priestoroch cementárne za obcou Turňa nad Bodvou v okrese Košice-okolie vypukol včera ráno požiar dopravníkového pásu. Hasiči z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Košice-okolie zasiahli krátko po piatej hodine, aby oheň skrotili. Zamestnanci firmy sa pred ich príchodom pokúsili požiar uhasiť práškovými hasiacimi prístrojmi.

V Zoologickej záhrade Košice sa pracovníkom podarilo vôbec po prvýkrát fotoobjektívom zachytiť mláďa kengury červenokrkej (Macropus rufogriseus).