Košičania si vyrábajú rúška sami
Koronavírus mení život v celej našej krajine. Mestá sú vyľudnené a mnohí sa snažia sedieť radšej doma. Počet nakazených rýchlo stúpa. Odborníci radia, že kto potrebuje predsa len chodiť do práce, mal by sa chrániť aspoň rúškom.
Kúpiť si ochranné rúško je na Slovensku problém. Hoci epidemiológovia spočiatku tvrdili, že obyčajné rúško je nepostačujúce a je potrebné používať špeciálne respirátory, neskôr skonštatovali, že predsa môže poslúžiť aj šatka, šál, papierové i plátené rúško…
Nesplnené sľuby premiéra
O okamžitú pomoc žiadal Vládu SR aj majiteľ košickej pekárne UNI Henrich Burdiga.
„Žiadame okamžite o pomoc! Štát ponechal otvorené obchody s potravinami, predavačky a zásobovanie však ponechal napospas osudu. Toto je vrcholom nezodpovednosti! Očakávame okamžité dodanie ochranných respirátorov FFP3 pre naše predavačky, pekárov, vodičov zabezpečujúcich rozvozy pekárenských výrobkov…,“ vyzýva Burdiga, ktorý pre svojich zamestnancov zabezpečil ochranné pomôcky za niekoľko tisíc eur, ale aj v jeho firme dochádzajú zásoby.
Premiér Peter Pellegrini minulý štvrtok na tlačovej besede informoval, že o pár dní budú rúška v miliónoch kusov bezplatne distribuované medzi obyvateľov. Už o dva dni platilo niečo iné: „Akoby si všetci mysleli, že ochranné rúška dostanú od vlády. Chcem ich vyviesť z tohto omylu,” uviedol premiér a zastupujúci minister zdravotníctva Peter Pellegrini uplynulú sobotu v reakcii aj na výzvu košického podnikateľa. Jeho vyjadrenia naštartovali Košičanov.
[article slug=”premier-od-pondelka-zacneme-vemi-obozretne-distribuovat-ruska”][/article]Starostka zabezpečí materiál
V dvoch košických mestských častiach – Sídlisko Ťahanovce a Nad jazerom – sa cez sociálnu sieť zorganizovali šikovné ženy, ktoré v rámci karantény sú ochotné vyrábať ochranné rúška. Na oboch sídliskách tieto aktivity podchytili aj starostovia.
„Pomôž štátu, mestu, obci, pomôž tam, kde bývaš. Milé žienky jazerské, spustili sme v túto nočnú hodinu manufaktúru na výrobu rúšok. Zatiaľ vyrábame v pár stovkách, neskôr v tisícoch… V záujme zdravia potrebujeme súrne tých z vás, ktorí viete šiť a pomôcť. Nič komplikované, materiál máme a čo ešte treba, zabezpečíme,“ vyzýva starostka Jazera Lenka Kovačevičová.
Na post reagovali nielen ženy, ale aj muži. „Priatelia, ďakujem všetkým, ktorí ste sa ponúkli s pomocou, materiál vám doručíme hneď v pondelok, sme aj v telefonickom spojení,“ reagovala L. Kovačevičová.
Na Ťahanovciach si požičali stroj
Aj starosta Miloš Ihnát vyzval Ťahanovčanov, aby v tejto náročnej situácii pomohli so šitím ochranných rúšok. “Budeme mať požičaný šijací stroj, práve všetko len rozbiehame.
V tejto situácii zastupujeme síce úlohu štátu, ale v riziku potencionálnej nákazy sa nachádzame všetci, vrátane našich detí. Musíme si pomôcť. Poprosím dobrovoľníkov, ktorí vedia pomôcť, aby kontaktovali prednostku Beátu Zemkovú“” vyzýva. Aj na sociálnych sieťach sídliska ľudia reagovali pozitívne.
Približne 12-tisíc ochranných rúšok vyrobili slovenskí väzni od 5. marca do piatka 13. marca v siedmich slovenských väzeniach. Sú distribuované medzi jednotlivé Ústavy na výkon trestu odňatia slobody a Ústavy na výkon väzby.
„Aktuálne šije rúška 93 odsúdených a využívajú sa aj zákonné možnosti nadčasovej práce. Výroba sa realizuje v siedmich ústavoch, ktoré majú zriadené strediská šitia, a to v ústave Košice-Šaca, Banskej Bystrici-Kráľovej, Košiciach, Nitre-Chrenovej, Želiezovciach, Ružomberku a Dubnici nad Váhom,” uviedla Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská.“
(TASR, JV)
Rúška chránia aj ostatných. Viete, ako ich používať?
1. Pred nasadením si umyte ruky mydlom.
2. Rúško si nasaďte tak, aby čo najviac priliehalo.
3. Počas nosenia sa nechytajte rúška ani tváre.
4. Ak rúško pri dýchaní navlhne, je nutné ho vymeniť.
5. Rúško skladajte z tváre za gumičky a tváre sa nedotýkajte.
6. Použité rúško zabezpečte tak, aby ste sa vy ani okolie nemohli infikovať.
7. Ak máte plátené rúško, môžete ho zvnútra vystlať slipovou vložkou a tú častejšie vymieňajte.
8. Plátené rúško vyperte v horúcej vode a pred ďalším použitím vyžehlite.
Odporúčané články
Prvá tohtoročná snehová nádielka v Košiciach vyvolala medzi obyvateľmi rôznorodé reakcie. Diskusia v komentároch pri príspevku KOŠICE: DNES na sociálnych sieťach ukázala, že názory na prístup mesta k zimnej údržbe sa líšia, pričom nechýbal ani humor a irónia.
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.