Košičania spomínali na malého veľkého výtvarníka
Priestory košickej synagógy patrili včera spomienke na jedného z najvýznamnejších košických výtvarníkov Ľudovíta Felda.
Ľudovít Feld patrí k osobnostiam takzvanej košickej umeleckej moderny. Kresliarovi a grafikovi, ktorého rukami prešla väčšina košických povojnových výtvarníkov, sa až v posledných rokoch dostáva pozornosti, akú si svojou tvorbou zaslúžil. V roku 2015 bola založená Feldova galéria, v roku 2017 bol jeho menom pomenovaný park pri Auparku, o rok neskôr v ňom pribudol pamätník.
Maliar doktora smrti
Na úvod pamätného dňa v synagóge na Puškinovej ulici premietali film o veľkom umelcovi v malom tele. Prítomní mali možnosť vidieť na vlastné oči svojráznu postavičku s okrúhlymi okuliarmi a miernym úsmevom, ako chodí po košických uličkách, či kreslí prírodu pod hradom Krásna Hôrka. „Príroda pre mňa znamená zabudnutie na ťažké roky,“ hovorí vo filme Lajči báči, ako ho volali jeho žiaci i ďalší Košičania.
[ad][/ad]Kreslenie mu zachránilo život
A tých ťažkých rokov zažil neúrekom. Trápil sa, keď vo svojich ôsmich rokoch prestal v dôsledku choroby rásť. Neuveriteľnú ľudskú krutosť zažil počas vojny v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau, kde musel kresliť pre nenávideného nacistického lekára Mengeleho. „To, že som vedel kresliť, mi zachránilo život,“ spomínal neskôr na roky utrpenia.
Foto: Iveta VaculováBez citu niet umenia
Ako vo svojej prednáške po premietaní filmu zdôraznil kurátor výstavy Feldových diel v Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí Michal Štofa, napriek zlu, ktoré zažil, sa snažil prebudiť u svojich žiakov lásku ku kráse a dobru. Neučil ich len remeslu, ale viedol ich k pochopeniu krásy života. „Bez citu niet umenia,“ znie posledná veta z filmu, ktorú môžeme počuť z úst Ľ. Felda.
Veľmi príznačne M. Štofa zhrnul aj Feldov odkaz, ktorý zanechal budúcim generáciám: „Treba vytrvať v úsilí pomáhať ľuďom byť dobrými.“ Takto si svojho niekdajšieho učiteľa kreslenia pamätá aj Košičanka Silvia Fishbaum, ktorá žije v USA. Práve ona má veľkú zásluhu na tom, že sa Lajči báčimu dostáva v posledných rokoch v jeho rodnom meste, kde tvoril i zomrel, zaslúžená pozornosť. Včera sa pamätného dňa nemohla zúčastniť. Zo zdravotných dôvodov musela už pripravenú cestu z USA do Košíc zrušiť. Jej pozdrav a spomienku na malého velikána sprostredkovala prítomným moderátorka podujatia Jana Teššerová.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.