Košičania vytvárajú klimatickú pocitovú mapu
Mesto v spolupráci s Karpatským rozvojovým inštitútom a architektmi zo štúdia Atrium začalo vytvárať klimatickú pocitovú mapu. Zbierajú názory ľudí na to, ako sa cítia v meste v súvislosti s extrémami počasia.
Respondenti na interaktívnej mape zaznačujú konkrétne miesta, kde sa počas horúčav cítia príjemne a kde nie, kde je zlá kvalita ovzdušia, ale aj to, ktoré miesta sú podľa nich zasiahnuté suchom či kde sa po prívalovom daždi zhromažďuje voda. Ku každému označeniu je tiež možné pridať krátky popis alebo zdôvodnenie.
[ad][/ad]Klimatická mapa bude slúžiť ako jeden z podkladov pre hodnotenie kritických miest z pohľadu horúčav, sucha či prívalových dažďov. Zozbierané názory a pocity budú súčasťou rozsiahleho hodnotenia zraniteľnosti mesta Košice na dopady zmeny klímy. Hodnotenie ukáže na mape miesta, kde je najviac potrebné uskutočniť opatrenia a riešenia pre zvýšenie kvality života v meste.
Mapovanie prebieha prostredníctvom webovej stránky pocitovamapa.sk a potrvá do 30. septembra.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Voľné priestory v budove bývalej materskej školy na Bauerovej ulici v Košiciach, ktoré predtým využívalo fitness centrum, dostávajú nový zmysel. Verejná knižnica Jána Bocatia plánuje presťahovať sem svoju pobočku, ktorá už roky úspešne slúži obyvateľom Sídliska KVP na Hemerkovej ulici.
Celoslovenskú terénnu preventívnu kampaň s názvom Na vlastnej koži spustilo v pondelok v Košiciach Ministerstvo vnútra (MV) SR. Kampaň sa sústreďuje na tri oblasti – drogy, kyberšikanu a týranie zvierat – a cieľom je, aby si mladí ľudia lepšie uvedomili následky svojich rozhodnutí.
Prvý ročník medzinárodnej súťaže Beauty Talent Košice 2026 sa konal 16. apríla 2026 v Košiciach. Súťaž v účesovej a dekoratívnej tvorbe študentov stredných škôl organizovala Stredná odborná škola beauty služieb Košice spolu s Košickým samosprávnym krajom. Súťažili študenti odborov kaderník, barbier, kozmetik a vizážista.