Košičanov baví preklep známeho obchodného reťazca
Ešte včera (28. 9.) sa objavil v známej skupine Košice – kuriozity a absurdity úsmevný príspevok od používateľa Patrika.
Príspevok poukazuje na preklep, ktorého sa dopustil známy obchodný reťazec. Na fotografii jasne vidno, že šípka, ktorá udáva smer odkazuje na Námestie J. Matného 1. Takéto námestie sa však v Košiciach nenachádza a obchodný reťazec mal na mysli pravdepodobne Námestie Jána Mathého 1.
Podľa komentárov pod príspevkom, nejde o jednorazovú chybu na jednej informačnej tabuli, preklepy sa nachádzajú aj na ostatných tabuliach, ktoré odkazujú na danú prevádzku. Na chybu v texte už údajne tvorca príspevku obchodný reťazec upozornil.
Kto je Matný?
Pod príspevkom sa rozbehla búrlivá debata o pôvode spomínaného “J. Matného”. ,,Nepoznáte Matného? Jeho otec bol vysoký lesk známa rodina…” spomína sa v jednom z komentárov.
Prečo práve Námestie J. Mathého?
Mnohí si po tomto úsmevnom “incidente” kladú otázku, po kom je vlastne toto námestie pomenované. Odpoveďou je, podľa známeho košického sochára Jána Mathého. Rodák z Košíc študoval na Premonštrátskom gymnáziu. Po jeho ukončení takmer ihneď narukoval a po vojne sa z Košíc rozhodol odsťahovať do Prahy.
Na Akadémii výtvarných umení študoval v rokoch 1945-1950 sochárstvo. Po škole sa rozhodol opäť vrátiť do rodného mesta, kde tvoril umelecké diela, ktoré môžete vidieť na nejednom sídlisku. V roku 2007 mu bola udelená Cena mesta Košice. V rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 bolo po ňom pomenované bývalé Námestie nádeje na križovatke Hlinkovej ulice a Národnej triedy.
(jl)
Odporúčané články
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.