Košice majú moderné fontány, ktoré šetria vodu a elektrickú energiu (FOTO)
Tri fontány v Mestskej časti Košice-Západ získali vďaka grantu Nadácie VSE moderné riadenie. Nové senzory a plne digitálne ovládanie fontán dokáže ušetriť elektrickú energiu a znížiť straty vody. Prináša tak zvýšenie efektívnosti ich prevádzky a úsporu až pätiny nákladov.
Smart systém priniesol doposiaľ úsporu približne 25%
„Nové prvky a senzory potrebné na prevádzku smart systému nám počas prvého testovacieho mesiaca prevádzky priniesli približne 25% úsporu na energiách. V súčasnej dobe sme práve pre vysoké ceny energií tlačený viac ako kedykoľvek predtým k zvýšeniu efektivity,“ povedala riaditeľka Správy mestskej zelene v Košiciach, Marta Popríková.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Práce na Spievajúcej fontáne idú podľa plánu. Kedy si ju opäť vypočujeme?
Samotná montáž nových zariadení sa uskutočnila za minimálneho obmedzenia prevádzky. Každá z troch fontán bola vypnutá na približne štyri hodiny, počas ktorých pracovníci namontovali nové rozvádzače. „Riadenie modernizovaných fontán bolo začlenené do spoločného systému správy fontán, kde je aktuálne možné spravovať Plávajúcu fontánu, malú fontánu a potôčik v Mestskom parku, fontány na Luníku II a VII, fontánu pred Magistrátom mesta Košice a po rekonštrukcii tu zaradíme aj Spievajúcu fontánu na Hlavnej ulici,“ doplnil Erik Kuzma zo Správy mestskej zelene v Košiciach.
Galéria
Náklady presiahli 9-tisíc eur
Celkové náklady na realizáciu projektu presiahli sumu 9 000 eur s DPH. Cez grantovú výzvu získalo občianskej združenie Make Košice Digital od Nadácie VSE zdroje v hodnote 7000 eur, vlastný finančný vklad OZ predstavoval 800 eur. Tieto financie boli využité na nákup technológií a zabezpečenie potrebných licencií. Zvyšné prostriedky nevyhnutné na nákup elektroinštalačného, vodárenského, doplnkového materiálu a revízií, investovala Správa mestskej zelene v Košiciach z vlastných rozpočtových zdrojov.
Zdroj: SMsZ
Odporúčané články
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.