Košice majú moderné fontány, ktoré šetria vodu a elektrickú energiu (FOTO)
Tri fontány v Mestskej časti Košice-Západ získali vďaka grantu Nadácie VSE moderné riadenie. Nové senzory a plne digitálne ovládanie fontán dokáže ušetriť elektrickú energiu a znížiť straty vody. Prináša tak zvýšenie efektívnosti ich prevádzky a úsporu až pätiny nákladov.
Správa mestskej zelene v Košiciach s partnerom Make Košice Digital uspeli v grantovej výzve „Podpora malých inovácii: Digitalizácia“, ktorú vyhlásila Nadácia VSE na začiatku roka. Vďaka grantu študenti Technickej univerzity v Košiciach a nadšenci smart technológií získali financie na vytvorenie smart riadenia pre tri košické fontány – na Luníku VII a Luníku II, a pred budovou košického magistrátu. Vzorom na vytvorenie systému inovatívneho riadenia bol systém Plávajúcej fontány, ktorý funguje od roku 2021.
VIAC K TÉME: Košice oživia moderné fontány. Šetria energiu a reagujú na počasie
Galéria
Čo všetko tento systém dokáže?
Nové smart riadenie poskytuje obsluhe prehľad o spotrebe elektrickej energie, okamžitej spotrebe a výkone, pričom vďaka senzorom vie odhaliť niektoré problémy a upozorniť na nich obsluhu na diaľku. Systém napríklad odošle správu pri nízkom stave hladiny vody vo fontáne, výpadku elektrického prúdu alebo pri vypnutí ističov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Začala sa modernizácia Spievajúcej fontány. Novinkou má byť moderná technológia (FOTO)
Pribudli aj bezpečnostné prvky na ochranu čerpadiel pred chodom na sucho a záplavové senzory v prevádzkových podzemných šachtách. Nové riadenie dokáže vďaka spojeniu s meteostanicou prispôsobovať prevádzku fontán aktuálnemu počasiu. „Pri daždi vie riadenie zadať príkaz na vypnutie fontány, dokáže tiež regulovať výkon čerpadiel v závislosti od nameraných hodnôt rýchlosti a nárazov vetra aby zabránil rozstreku vody mimo telesa fontány vplyvom vetra,“ vysvetlil Samuel Schnelly z Make Košice Digital.
Na druhej strane sa dočítate:
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Slovenský premiér Robert Fico sa stal prvým významným politikom z krajín Európskej únie, ktorý vystúpil v ruskej štátnej televízii Rossija 1 od začiatku konfliktu na Ukrajine. Ako uviedol web iDnes.cz, predseda slovenskej vlády v relácii moderátorky Oľgy Skabejevovej kritizoval prístup Európskej únie k riešeniu vojny na Ukrajine.