Košice majú moderné fontány, ktoré šetria vodu a elektrickú energiu (FOTO)
Tri fontány v Mestskej časti Košice-Západ získali vďaka grantu Nadácie VSE moderné riadenie. Nové senzory a plne digitálne ovládanie fontán dokáže ušetriť elektrickú energiu a znížiť straty vody. Prináša tak zvýšenie efektívnosti ich prevádzky a úsporu až pätiny nákladov.
Správa mestskej zelene v Košiciach s partnerom Make Košice Digital uspeli v grantovej výzve „Podpora malých inovácii: Digitalizácia“, ktorú vyhlásila Nadácia VSE na začiatku roka. Vďaka grantu študenti Technickej univerzity v Košiciach a nadšenci smart technológií získali financie na vytvorenie smart riadenia pre tri košické fontány – na Luníku VII a Luníku II, a pred budovou košického magistrátu. Vzorom na vytvorenie systému inovatívneho riadenia bol systém Plávajúcej fontány, ktorý funguje od roku 2021.
VIAC K TÉME: Košice oživia moderné fontány. Šetria energiu a reagujú na počasie
Galéria
Čo všetko tento systém dokáže?
Nové smart riadenie poskytuje obsluhe prehľad o spotrebe elektrickej energie, okamžitej spotrebe a výkone, pričom vďaka senzorom vie odhaliť niektoré problémy a upozorniť na nich obsluhu na diaľku. Systém napríklad odošle správu pri nízkom stave hladiny vody vo fontáne, výpadku elektrického prúdu alebo pri vypnutí ističov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Začala sa modernizácia Spievajúcej fontány. Novinkou má byť moderná technológia (FOTO)
Pribudli aj bezpečnostné prvky na ochranu čerpadiel pred chodom na sucho a záplavové senzory v prevádzkových podzemných šachtách. Nové riadenie dokáže vďaka spojeniu s meteostanicou prispôsobovať prevádzku fontán aktuálnemu počasiu. „Pri daždi vie riadenie zadať príkaz na vypnutie fontány, dokáže tiež regulovať výkon čerpadiel v závislosti od nameraných hodnôt rýchlosti a nárazov vetra aby zabránil rozstreku vody mimo telesa fontány vplyvom vetra,“ vysvetlil Samuel Schnelly z Make Košice Digital.
Na druhej strane sa dočítate:
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.