Košice poslali do Charkova kamión s humanitárnou pomocou
Mesto Košice vypravilo vo štvrtok (20. 7.) na vojnou zmietanú Ukrajinu ďalší kamión s humanitárnou pomocou pre obyvateľov Charkova v hodnote 13-tisíc eur. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.
Obyvatelia Charkova tak už v najbližších dostanú viaceré trvanlivé potraviny, ako napríklad slnečnicový olej, konzervované ryby, mäsové konzervy, krúpy, pohánku a sladké kondenzované mlieko.
Poslanec Charkovskej mestskej rady Alexander Popov poďakoval za tento dar a pripomenul, že ich obyvatelia veľmi ocenili aj pomoc, ktorú dostali v uplynulom roku. Vtedy z Košíc do Charkova a Užhorodu odišli tri kamióny s humanitárnou pomocou, ktorú tvorila detská výživa, hygienické potreby, drogéria, oblečenie, zdravotnícke a pracovné pomôcky.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Slovensko poskytlo Ukrajine humanitárnu pomoc
Pomoc sa uskutočňuje v rámci cezhraničného projektu
Celkovo bolo na humanitárnu pomoc pre Ukrajinu za mesto Košice vyčlenených 88-tisíc eur, ďalších 30-tisíc eur poskytla na rovnaký účel Slovenská akadémia vied (SAV).
Za tieto peniaze sa pre občanov Ukrajiny nakúpili topné telesá, teplovzdušné ventilátory, skladacie postele, trvanlivé potraviny, pracovné odevy a pomôcky, hasiace prístroje, elektrické generátory, elektrocentrály, obliečky, plachty, paplóny, vankúše, power banky, ďalekohľady, baterky, vysielačky.
Humanitárna pomoc sa uskutočňuje v rámci cezhraničného projektu Mestá v Rozšírenom Európskom priestore: Spoločný rozvoj kapacít verejných inštitúcií prostredníctvom slovensko‐ukrajinskej cezhraničnej spolupráce a zvyšovanie integrity verejných záležitostí (CEEA) a jeho programu Dobré spravovanie a cezhraničná spolupráca, spolufinancovaného z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014 – 2021 a nášho štátneho rozpočtu.
Na slovenskej strane ho realizuje mesto Košice spolu so svojím partnerom SAV.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: ROZHOVOR: Slovák pred odchodom na Ukrajinu exkluzívne pre KOŠICE: DNES
Na spomínaný projekt prispeli aj vlády Nórska, Lichtenštajnska a Islandu sumou takmer 390-tisíc eur, ďalších viac ako 68-tisíc eur poskytol štátny rozpočet. Celkové oprávnené náklady tohto projektu tak dosahujú viac ako 458-tisíc eur. V roku 2021 sa z projektu podporil vznik Ukrajinsko-slovenského domu v Charkove a bola založená mimovládna organizácia, ktorej hlavným cieľom je vzájomná podpora v oblasti kultúry, výmeny informácii, podnikanie a spolupráca pri správe vecí verejných.
Zdroj: SITA, mlu
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.