Košice sa rozlúčili so sochárom Arpádom Račkom
KOŠICE – Desiatky Košičanov sa včera lúčilo s akademickým sochárom Arpádom Račkom. Napriek želaniu rodiny, aby ho na poslednej ceste vyprevádzali len najbližší, v mrazivom dni merali cestu do krematória jeho priatelia, kolegovia, zástupcovia mestských častí, samosprávy mesta a kraja i občania, ktorí si vážia dielo i ľudský rozmer majstra.
Katafalk zasypaný kvetmi a prekrásna Novosvetská symfónia Antonína Dvořáka vytvárali dôstojný rámec poslednej rozlúčky.
“Myslím si, že o Arpim môže každý hovoriť len v dobrom. Bol veľký človek i umelec,” spomínal dojatý Rudolf Schuster.
Bývalého primátora Košíc a prezidenta Slovenskej republiky spájali s majstrom Račkom aj dôverné priateľské vzťahy.
“Naposledy sme sa stretli pred niekoľkými týždňami. Mal výbornú náladu, žartoval, hovoril mi, čo všetko chce ešte urobiť. Netušil som, že je na tom tak zle… Žiaľ, taký je život.”
Arpád Račko vytvoril desiatky sôch, súsoší, plastík, portrétov a reliéfov. Priestor pred budovou Východoslovenského múzea 55 rokov zdobí legendárna socha maratónskeho bežca, park pri Južnej bráne stráži anjel s erbom mesta, v sochárovom ateliéri ale vyrástol aj kontroverzný päťmetrový Lenin, čo mu oponenti nedokážu zabudnúť.
“Nech si hovorí, kto čo chce – umenie je buď dobré, alebo zlé. Čas zhodnotí jeho prácu. Arpi zanechal po sebe v meste hlbokú brázdu, veľké dielo nielen Košičanom, ale celému Slovensku. Ako človek obstál po každej stránke,” dodal exprezident.
“Už nám nikto nepovie: Bozky, bozky, kočky,” trpko sa usmieva bývalá zástupkyňa riaditeľa Východoslovenskej galérie Mária Kostičová. “Mali sme ho radi a myslím si, že aj on nás. Arpi bol veľký umelec a človek. Takíto ľudia zanechávajú po sebe len pozitívne spomienky.”
“Bol pre mňa nielen kolega, ale aj dobrý priateľ. Bol pre mňa vzorom pracovitosti, oddanosti k umeniu a k práci, ktorú robil nie na košickej, ale minimálne európskej úrovni,” hovorí majstrov rovesník, 85-ročný maliar Tibor Gáll.
Medzi smútočnými hosťami bol aj architekt Peter Pásztor: “Bola to veľká postava nielen košickej kultúry. Stopu, ktorú v našom meste vyryl, len tak ľahko nikto nezmaže.”
“Arpi bol veľký majster, naozajstný profesionál. Svoj nesmierny talent zhmotnil do mimoriadne kvalitného, estetického diela obrovskej hodnoty, aj keď v určitom období upadol do nemilosti,” dodáva architekt Martin Drahovský.
Arpád Račko tvoril do posledných chvíľ. V ateliéri stojí zabalená busta zakladateľa Medzinárodného maratónu mieru Vojtecha Bukovského.
“Chcem ju dokončiť a odliať. Je to moja povinnosť,” smutne vraví majstrov žiak a priateľ, sochár Dano Tatarka.
Akademický sochár Arpád Račko zomrel 2. januára tohto roku vo veku 84 rokov po ťažkej chorobe.
Foto: Ivan Fleischer
Odporúčané články
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).