Košická nemocnica vykonala transplantáciu Langerhansových ostrovčekov ako prvá na Slovensku (FOTO)
Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice uskutočnila alogénnu transplantáciu Langerhansových ostrovčekov (LO) ako prvá na Slovensku. Informovala o tom univerzitná nemocnica v tlačovej správe.

Podľa slov riaditeľa UNLP Košice Ľuboslava Beňa je tento veľký úspech výsledkom kooperácie nielen v rámci nemocnice, ale aj súčinnosti českého Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM).
Mladá pacientka bojuje s cukrovkou od detstva a zdravotný stav nenapravila ani inzulínová liečba. Kvôli chronickým ťažkostiam a hlavne pre zlyhanie obličiek musela mladá žena viac ako rok chodiť na dialýzu. “Je o to zaujímavejšia, že sme pacientke s diabetom a zlyhaním obličiek realizovali dve transplantácie po sebe v priebehu niekoľkých dní. Najskôr transplantáciu obličky a následne transplantáciu LO, teda endokrinných buniek pankreasu, ktoré produkujú inzulín,“ uviedol riaditeľ UNLP.
Galéria
„Začiatkom septembra sme pacientke transplantovali obličku od živého darcu, obličku jej daroval mladší brat,“ informovala MUDr. Tatiana Baltesová, PhD., lekárka z Transplantačného oddelenia UNLP Košice. Po troch dňoch od spomínanej transplantácie mohli lekári transplantovať aj Langerhansove (pankreatické) ostrovčeky.
Langerhansove (pankreatické) ostrovčeky sú bunky pankreasu, vďaka ktorým je v tele zabezpečená produkcia hormónov – inzulín a glukagón. Práve tieto hormóny sú využívané na úpravu krvného cukru v tele.
Zdroj: Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice




Odporúčané články

V sobotu 21. júna 2025 krátko po 14:30 hod. zasahovali košickí hasiči pri požiari osobného auta na Berlínskej ulici. Na miesto boli vyslaní štyria príslušníci Hasičského a záchranného zboru s jedným kusom hasičskej techniky.

Košický samosprávny kraj predstavil nový formát Leteckých dní Košického kraja, ktoré plánuje zorganizovať v rovnakom termíne a na rovnakom mieste ako tradičné podujatie Aeroklubu Košice. Rozhodnutie vyvolalo ostrý spor medzi krajom a pôvodným organizátorom, pričom ani jedna strana zatiaľ nemá potrebné povolenie od Dopravného úradu.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.