Košická univerzita udelila čestný doktorát poľskému profesorovi medicíny
Čestnú vedeckú hodnosť „doctor honoris causa“ udelila v pondelok Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach významnej osobnosti z oblasti medicíny, poľskému profesorovi Maciejovi Banachovi.
Ako informovala informovala hovorkyňa univerzity Linda Babušík Adamčíková, k udeleniu došlo na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady UPJŠ.
Čestný doktorát udelili na návrh Lekárskej fakulty UPJŠ s tým, že ide o uznávanú vedeckú osobnosť zo zahraničia, ktorej výsledky činnosti majú medzinárodný ohlas a ktorá prispela ku vzájomnej spolupráci pri vedeckej a odbornej výchove zamestnancov UPJŠ. Došlo k tomu pri príležitosti 70. výročia založenia Lekárskej fakulty a 60. výročia založenia samotnej univerzity.
Je poctený ocenením
Profesor Banach konštatoval, že je poctený ocenením. „Pre mňa to znamená aj veľkú zodpovednosť a povinnosť ďalšej usilovnej práce s cieľom propagovať vedu, najmä tú, ktorú zastupujem – preventívnu kardiológiu a lipidológiu, v Poľsku, v Európe, osobitne v jej strednej a východnej časti, a na celom svete,“ uviedol.
Banach pôsobí ako riaditeľ Inštitútu Centra zdravia poľskej matky v Lodži, vedúci Kardiovaskulárneho výskumného centra na univerzite v Zielonej Góre či vedúci katedry hypertenzie na Lekárskej univerzite v Lodži. Publikoval vyše 800 pôvodných článkov, recenzií, úvodníkov a knižných kapitol v oblasti hypertenzie, dyslipidémie, kardiológie, srdcovej chirurgie a stratifikácie rizika.
Stal sa v poradí 42. nositeľom čestného titulu Dr. h. c. na košickej UPJŠ.
[ad][/ad]Odporúčané články
Decembrové hlasovanie mestského zastupiteľstva v Košiciach o zvyšovaní miestnych daní skončilo na prokuratúre. Mestskí poslanci 11. decembra tajne hlasovali o zvyšovaní poplatku za odpad, dane za ubytovanie i dane za užívanie verejného priestranstva. Zvyšovanie poplatkov tesnou väčšinou prešlo a pri hlasovaní bol jeden lístok neplatný.
V oboch areáloch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach pribudlo spolu osem automatických externých defibrilátorov (AED). Nemocnica tak podľa jej hovorkyne Ladislavy Šustovej významne zvýšila dostupnosť a efektivitu poskytovania akútnej pomoci v prípade náhlej zástavy srdca mimo medicínskych pracovísk na miestach s vysokou frekvenciou osôb.
Rezort zdravotníctva už rieši problém s e-receptami. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) tlačovej agentúre SITA potvrdilo, že už intenzívne rieši problematiku s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI) a zástupcami jednotlivých zdravotných poisťovní. Ich cieľom je čo najskôr zmierniť dopad na verejnosť po zmene zákona ohľadom predpisu lieku na strane poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.