Košická župa spustila geoportál Košického samosprávneho kraja
Košický samosprávny kraj (KSK) v rámci Iniciatívy Catching-up Regions spustili geoportál Košického kraja. Slúžiť bude ako platforma pre integráciu, ukladanie a publikovanie údajov zobraziteľných v mape. Obyvatelia ho nájdu na webovej stránke sa www.geoportalksk.sk. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
V súčasnosti je do geoportálu integrovaných 54 datasetov s metaúdajmi, ktoré si je možné prehliadať vo viacerých tematických webmapových aplikáciách – Administratívne hranice, Dotácie, Sociálne veci, Doprava a ďalšie. V praxi to vyzerá tak, že ak sa obyvateľ chce dozvedieť viac napríklad o doprave, zvolí si aplikáciu Doprava, ktorá zahŕňa informácie o cestnej sieti v Košickom kraji. Patria tu diaľnice a rýchlostné cesty, cesty I., II. a III. triedy, cesty vo vlastníctve KSK ale aj železničné a autobusové zastávky. Súčasťou geoportálu KSK je komplexná databáza aktuálnych a otvorených geopriestorových údajov (Open Data), ktorá bude slúžiť na spoznávanie regiónu, efektívnu výmenu údajov medzi inštitúciami a jednoduché sprostredkovanie dôležitých tém verejnosti.
„Zriadenie geoportálu je ďalším dielikom do skladačky podpory menej rozvinutých regiónov aj lepšej informovanosti samotných obyvateľov kraja. Profitovať z neho budú východniari, samospráva, akademický aj súkromný sektor. Jeho hlavným prínosom je to, že užívatelia dokážu rýchlo, jednoducho a efektívne vyhľadávať informácie z rôznych oblastí života. Na konkrétnej mape územia, v ktorom bývajú a pôsobia, uvidia rôzne analýzy, údaje aj štatistiky od oblasti dopravy až po sociálne veci,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
„Geoportál je platforma sprístupnená pre celý Košický kraj, nielen pre pracovníkov župy. Tím Svetovej banky poskytol kraju technickú podporu pri zavádzaní geoportálu a pomohol definovať, inštalovať a nastaviť požadované technické prostredie pre geoportál. Tieto údaje sú kľúčovým prvkom mestského aj regionálneho rozvoja, preto v súčasnosti prebieha príprava a spracovanie ďalších dát, ktoré bude krajský geoportál zverejňovať,“ dodal vedúci odboru Regionálneho rozvoja Úradu KSK Matej Ovčiarka.
Ďalším dôležitým výsledkom projektu bolo rozhodnutie župy prejsť na open zdroj softvér (OSS). Použitie OSS môže zabrániť akejkoľvek situácii blokovania dodávateľov v budúcnosti. Pomáha tiež znížiť výdavky na informačné technológie, zabezpečiť interoperabilitu, uľahčiť zdieľanie infraštruktúr a podporovať inovácie a bezpečnosť. Pri tvorbe geoportálu sa na základe Dohody o spolupráci medzi KSK a Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach podieľali aj odborníci z Ústavu geografie, Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Polievka sv. Alžbety aj tento rok pomôže ľuďom v ťažkých životných situáciách. Dobrovoľná zbierka je súčasťou Festivalu sakrálneho umenia. Ako informovalo mesto Košice, podujatie sa začne v piatok 15. novembra o 13:00, na Alžbetinej ulici pred Dómom sv. Alžbety.