Košické letisko zvažuje o zriadení RT-PCR testovania aj počas leta
Zriadenie RT-PCR testovania na letisku v Košiciach je v štádiu riešenia, zvažujú tak urobiť ešte počas letnej dovolenkovej sezóny. Pre TASR to za košické letisko uviedla Karolína Linhartová. Pre odlietajúcich cestujúcich je k dispozícii mobilné odberové miesto (MOM) na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19.
Otváracie hodiny MOM sú prístupné pre cestujúcich dve hodiny pred každou pravidelnou linkou. „A teda pred odletmi do Londýn – Lutona, Viedne, Londýn – Stanstedu a Prahy v pondelky, stredy, piatky a nedele. Čo sa týka chartrových (dovolenkových) odletov, tak v prípade potreby fungujú MOM na zavolanie,“ povedala s tým, že potvrdenia o antigénovom testovaní sú dvojjazyčné – v slovenskom aj v anglickom jazyku.
Čo sa týka príchodu na Slovensko, od piatka platia nové pravidlá. Plne zaočkované osoby nemusia ísť do karantény, musia sa len vopred registrovať cez formulár eHranica. Nezaočkovaní sú povinní nastúpiť do 14-dňovej karantény, ktorú možno ukončiť skôr negatívnym RT-PCR testom. Podstúpiť ho však možno najskôr na piaty deň. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR.
V prípade príletu na letisko na Slovensko je okrem registrácie cez formulár eHranica potrebné vyplniť aj formulár na stránke https://www.mindop.sk/covid/. Aktuálne informácie pre cestujúcich leteckou dopravou sú dostupné aj na webovej stránke letiska.
Zdroj: (TASR, sem, ala, liv)
Odporúčané články
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.