Košické železiarne „vyrábajú“ aj sneh
Počas zimy môžeme v Košiciach pozorovať, že v niektorých častiach mesta sneží, zatiaľ čo inde v meste nie sú po snehu ani stopy. Môže za to U. S. Steel, ktorý vytvára takzvané priemyselné sneženie.
Snehová pokrývka vplyvom tohto špecifického javu sa tak najčastejšie vyskytuje nielen v areáli fabriky, ale aj v blízkej Šaci či na košickom letisku.
Priemyselné sneženie vzniká pri teplotných inverziách. Klimatológ Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) vysvetľuje, že emisie z košických železiarní majú veľký obsah vodných pár, ktoré pri poklese teploty vzduchu kondenzujú na vodu. Pri mínusových teplotách sa z nich vytvárajú ľadové kryštáliky, ktoré padajú na zem vo forme snehu. Emisie tiež obsahujú množstvo prachu a iných malých častíc, ktoré slúžia ako jadro pre vznik týchto snehových vločiek.
„Všetko záleží od poveternostných podmienok. Ak sú vhodné, v nízkych vrstvách atmosféry, teda pár sto metrov nad zemským povrchom, môžeme byť svedkami sneženia, ktoré zvykne mať prívlastok priemyselné. Podobný jav sa vyskytuje napríklad aj v Nemecku v oblastiach, kde sú sústredené ich tepelné elektrárne,“ dodal Faško.
[ad][/ad]Aj v Plzni či Ostrave
Priemyselný sneh sa objavuje aj v susednom Česku. Server idnes.cz v roku 2010 informoval, že v Plzni napadlo až desať centimetrov priemyselného snehu, v iných častiach mesta sa pritom objavil len jemný snehový poprašok. Tento jav sa objavuje aj v okolí priemyselných oblastí v Prahe či Ostrave.
Faktorom, ktorý výskyt výrazne ovplyvňuje, je smer prúdenia vzduchu. Ten vodné pary unáša od svojho zdroja, v tomto prípade od U. S. Steelu, do blízkeho okolia.
To, či vďaka tomu v Šaci alebo na letisku napadne počas zimy viac snehu ako v iných častiach mesta, záleží podľa Faška aj od toho, aká bohatá na sneh je zima v danom roku.
Viac pri miernych zimách
„V prípade zím, keď pravidelne padá sneh a kumuluje sa, by rozdiely nemali byť veľmi nápadné. V súčasnosti sú v oblasti Košíc klasické zimy skôr výnimočné, a preto v ére miernejších zím môže aj tento zaujímavý jav vplývať viac na konečnú bilanciu rozloženia a hrúbky snehovej pokrývky v širšom okolí mesta,“ opisuje klimatológ.
Rozdiely v snehovej pokrývke môžu byť v extrémnych prípadoch, keď sa jav vyskytuje viac dní, aj niekoľko desiatok centimetrov. V okolí U. S. Steelu výraznejšie nasnežilo na začiatku tohto roka. „V piatok 3. januára 2020 na košickom letisku napadalo päť centimetrov snehu a inde nepadal,“ uviedol Faško.
Výraznejšie rozdiely sa objavili v roku 2007. Od 27. do 29. decembra vtedy napadlo na košickom letisku za tri dni spolu 32 centimetrov snehu, ale napríklad v Malej Ide či na Bankove v týchto dňoch sneh vôbec nenapadal.
[ad2][/ad2]V Šaci majú vyššie náklady na údržbu
Priemyselný sneh sa najčastejšie objavuje v mestskej časti Šaca, ktorá priamo susedí s fabrikou „produkujúcou“ sneh.
„Už dlho si všímame, že v meste nesneží, ale u nás áno. Hranica akoby ležala za Ludvikovým dvorom,“ hovorí starosta Šace Daniel Petrík. Potvrdzuje aj vyššie náklady samosprávy na zimnú údržbu.
Jedno odpratanie celej Šace od snehu stojí samosprávu podľa Petríka štyri- až päťtisíc eur. S priemyselným snehom, ktorý napadol začiatkom roka, sa podľa neho vysporiadali bez problémov, keďže ho nebolo až tak veľa.
Zimnú údržbu má Šaca vo vlastnej réžii s výnimkou hlavnej trasy, po ktorej premáva MHD. Starajú sa o približne 38 kilometrov komunikácií. Chodníky odpratávajú vlastným multifunkčným traktorom, na údržbu ciest a zastávok využívajú externú firmu.
Kosit neregistruje
Údržbu hlavnej komunikácie cez mestskú časť, po ktorej jazdí MHD, má na starosti firma Kosit. Podľa jej hovorcu Jozefa Verbovského častejšie výjazdy kvôli priemyselnému sneženiu nezaznamenali.
„Robíme tam údržbu tak ako aj inde, nie je tam žiadna mimoriadna požiadavka, že by sme tam chodili častejšie,“ vysvetlil. Počas aktuálnej zimnej sezóny tam mali 44 výjazdov, ktoré však súviseli so snežením v rámci celého mesta.
Druhého januára, keď začalo v okolí U. S. Steelu lokálne snežiť, však poslal dispečing mesta pracovníkov Kositu do Šace, aby komunikáciu v mestskej časti preventívne posypali.
V samospráve sa sporili, koľko nasnežilo
V súvislosti s priemyselným snežením sa pred jedenástimi rokmi viedol v Šaci kuriózny spor medzi hlavnou kontrolórkou mestskej časti a jej starostom.
Kontrolórka Lucia Iľaščíková tvrdila, že podnik mestskej časti Služby Šaca, ktorý mal vtedy na starosti zimnú údržbu, v rokoch 2007 a 2008 podvádzal. Podľa nej v záznamoch o zimnej údržbe uvádzal väčšie množstvá spadnutého snehu, ako ho bolo v skutočnosti. O prípade vtedy informoval denník Korzár.
Údaje podniku o výške snehu kontrolórka porovnávala s údajmi z hydrometeorologického ústavu. Z toho jej vyplynulo podozrenie, že podnik si vyfakturoval odhŕňanie snehu aj za dni, keď to nerobil.
Vtedajší starosta Šace Rudolf Reštei závery kontroly spochybnil so zdôvodnením, že nezohľadnila priemyselný sneh z U. S. Steelu. „V Šaci sme mali kalamitu, hoci v meste nebolo snehu vôbec. To je jednoducho fakt, hoci na to niekto zabúda,“ povedal vtedy Reštei.
Výška snehu sa v tejto mestskej časti nedá presne určiť, pretože v Šaci hydrometeorologický ústav nemá žiadnu stanicu.
[ad3][/ad3]Odporúčané články
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.