Košickí gymnazisti darovali krv, pre niektorých to bola premiéra (FOTO)
Hematologicko-transfúzne oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca zrealizovalo mobilný odber krvi na košickom gymnáziu. Od dobrovoľných darcov získali takmer 9,5 litra krvi.
Dvadsaťjeden dobrovoľníkov, prevažne prvodarcov, sa včera (15. 11.) zúčastnilo ďalšieho mobilného odberu krvi, ktorý uskutočnilo hematologicko-transfúzne oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca. Tentokrát sa obrátili na košických študentov, za ktorými vycestovali na Gymnázium Poštová.
Domácu pôdu využili študenti štvrtého a tretieho ročníka, pedagógovia a dokonca aj rodičia detí navštevujúcich gymnázium. Pre väčšinu z nich to bol prvý odber krvi. „Táto príležitosť je pre študentov výzvou, aby prekonali strach,“ myslí si Mgr. Andrea Valová, ktorá spolu so zástupkyňou riaditeľa školy darovala krv medzi prvými dobrovoľníkmi.








Vyskúšať si, či to zvládne, sa rozhodol aj štvrták Marcel, ktorý mal pred odberom trochu obavy. „Cítil som sa zdravý na to, aby som mohol darovať krv, preto som to chcel skúsiť a pomôcť niekomu, kto to potrebuje. Počiatočný stres po chvíli opadol a zostal už len dobrý pocit,“ zdôveril sa tesne po svojom prvom úspešnom odbere.
Bilanciou mobilného odberu v radoch študentov je 21 dobrovoľníkov, z ktorých až 19 prišlo krv darovať prvýkrát. Vďaka odvahe študentov – prvodarcov sa zamestnancom hematologicko-transfúzneho oddelenia podarilo odobrať takmer 9,5 litrov krvi, ktorá pomôže zachrániť životy a zdravie pacientov.
Zdroj: TS Nemocnice Agel Košice-Šaca
Galéria
Odporúčané články
V pondelok 26. januára po skončení rannej dopravnej špičky dôjde k uzavretiu pravého jazdného pruhu v úseku cesty medzi Obchodnou akadémiou na Watsonovej ulici a odbočkou na Starú spišskú cestu pri Amfiteátri.
Najromantickejším mestom Slovenska sú podľa Valentínskych dát technologickej platformy Bolt Košice. Analýza za rok 2025 porovnala nárast jázd taxi službami a objednávok jedla počas sviatku svätého Valentína oproti priemerným februárovým piatkom v mestách, kde sú dostupné obe služby.
Najväčšia letecká udalosť roka sa po dvojročnej prestávke vracia do kalendárov leteckých fanúšikov. Medzinárodné letecké dni SIAF 2026 sa 5. a 6. septembra uskutočnia na letisku Košice.