Košickí IT-čkári vyvíjajú softvéry, ktoré zachraňujú životy po celom svete
Vedeli ste, že v Košiciach sa pracuje na projektoch s globálnym dosahom? Reč je o tíme špecialistov zo Siemens Healthineers Slovensko, ktorí v metropole východu, Žiline a Bratislave vyvíjajú softvéry pre medicínske zariadenia používané na celom svete. Vďaka nim sa tak zvyšuje kvalita zdravotnej starostlivosti, urýchľuje sa diagnostika a v neposlednom rade zachraňujú ľudské životy. Spoznajte spolu s nami odborníkov zo Siemens Healthineers.
Ľudstvo sa každým dňom vyvíja, modernizuje a prekračuje nové hranice poznania. Za posledných 20 rokov sa technológie vyvinuli a vyvíjajú veľmi veľkou rýchlosťou. Mobilné telefóny meníme po roku, keďže sú technologicky stále modernejšie a my to chceme vlastniť. Pritom tým „starým” nič nechýba, je to len ľudská vlastnosť – chcieť viac. To, čo je však nenahraditeľné, je naše zdravie. Takto globálne sme si to uvedomili v covidovom období. Zistili sme, že práca lekárov je nezameniteľná a nová počítačová hra nás nevylieči. Technika s informatikou je však oveľa širšia oblasť, ktorá sa netýka iba mobilných telefónov, počítačov či hier. Je to možnosť pomocou technológií, programovania a matematických výpočtov vyvíjať iné vedy.
Slováci často hovoria, že by chceli mať zdravotníctvo na rovnakej úrovni ako v Nemecku či Švajčiarku. Málokto však vie, že za jeho kvalitou v týchto krajinách stoja práve aj špičkoví programátori zo Siemens Healthineers Slovensko. Spájajú medicínu s technológiou. Jednotlivé tímy prispievajú k rozvoju modernej medicíny a svojimi softwarovými službami pomáhajú zefektívniť prácu lekárov. Dalo by sa povedať, že sú tzv. technologickými lekármi. Softvéry pre tieto prístroje, ktoré zvyšujú efektívnosť liečby po celom svete, pochádzajú aj z dielne košického tímu špecialistov, ktorý tu pôsobí už od roku 1995.
Viac sa o jednotlivých tímoch a ich práci dozviete v nasledujúcom videu a v rozhovoroch s pracovníkmi Siemens Healthineers Košice.
Lukáš Borovský, software engineer z tímu RTG: Chceme prinášať precíznu medicínsku techniku a maximálny komfort pre pacienta
Programátori zo Siemens Healthineers Slovensko nainštalovali v Košiciach röntgen svetovej úrovne. Čo všetko dokáže tento model nasnímať?
„Prístroj Siemens Healthineers YSIO X.pree má tri detektory, ktorými dokážeme snímať celé telo. Jeho súčasťou je stôl, stojanová časť na snímanie pacienta v stoji a tretí, tzv. Free detektor, ktorý sa vysúva zo stola, môžeme ho umiestniť prakticky na akékoľvek miesto a nasnímať napríklad detail ruky. Okrem snímania len jednej časti tela dokáže prístroj vykonávať aj orto snímanie, teda viac snímok za sebou, vďaka čomu vieme kompletne zröntgenovať takmer celé telo naraz. Náš tím programátorov pracoval na vývoji tohto špičkového prístroja 5 rokov. Aj on je dôkazom napĺňania našej vízie – prinášať precíznu medicínsku techniku a pacientovi poskytnúť maximálny komfort.“
Pri RTG snímaní bývajú pacienti vystavení žiareniu. Ako jeho dávku ovplyvňuje umelá inteligencia, ktorú vo vašich prístrojoch využívate?
„Každý pacient si vyžaduje iné nastavenie parametrov prístroja. To závisí najmä od charakteru jeho postavy. Výhodou nášho systému je to, že využíva práve prvky umelej inteligencie. Má 3D kameru, ktorou nasníma pacienta a dokáže tak odhadnúť, aké množstvo žiarenia bude potrebné na dostatočné a kvalitné snímanie pacienta pre určenie precíznej diagnózy. Žiaľ, pri niektorých starších modeloch RTG prístrojov, ak lekár podkalibruje systém, snímka nie je dostatočne ostrá, aby bolo možné určiť diagnózu. V dôsledku toho sa röntgen musí zopakovať a pacient je tak vystavený žiareniu dvakrát. V prípade nášho systému si všetko nastaví umelá inteligencia. Vďaka tomu predchádzame duplicite ožiarenia pacienta. Náš softvér prispieva k znižovaniu dávky žiarenia priamo v praxi. Navyše moderné detektory snímajú žiarenie s vyšším rozlíšením. Taktiež pracujeme s pokročilým postprocessingom, čo znamená, že po vykonaní snímku prebieha priamo v systéme fáza dodatočných úprav pre lepšiu kvalitu zobrazenia. Úpravy si v prípade potreby môže vykonať aj samotný lekár.”
Aby ste vedeli správne naprogramovať ovládací systém, je nutné mať medicínske poznatky z danej oblasti?
„Záleží na tom, ktorú časť systému človek programuje. Niektoré sa totiž orientujú na bezpečnosť užívateľov, na veci, ktoré nemajú priamo súvis s medicínskou doménou. Samozrejme, keď robíme snímkovanie, musíme ovládať aspoň základy, ktoré časti tela snímkujeme, aby sme sa v tom vedeli orientovať. Absolvujeme aj školenia priamo od lekárov, aby nám vysvetlili veci ohľadom snímkovania priamo v praxi.“
Pracujete s niektorými lekármi aj na pravidelnej báze?
„Tu v Košiciach mávame pravidelné stretnutia priamo s pánom doktorom Hakom, ktorý je špecialistom v oblasti rádiológie a veľmi dobre sa orientuje v problematike RTG prístrojov. Od neho dostávame spätný feedback, čo by bolo dobré implementovať, či na aké nové pre lekárov prospešné funkcionality by sme sa mali zamerať. Taktiež zbierame informácie v podstate z celého sveta, z viac ako 30 nemocníc, kde sú už tieto prístroje nainštalované. Vďaka tomu vieme naše systémy vylepšovať, doplniť alebo opraviť. Každá krajina má navyše inú legislatívu s rôznymi úrovňami ochrany medicínskych dát pacientov, čo je tak isto súčasťou spätnej väzby, ktorú z rôznych kútov sveta dostávame.“
Snažíte sa o to, aby boli užívateľské programy user-friendly?
„Všetky systémy sa snažíme vyvíjať tak, aby boli pre lekárov či iných špecialistov čo najjednoduchšie na ovládanie. V prípade röntgenu sme už pri prvých náčrtoch vedeli, že ovládanie by malo byť prostredníctvom dotykových obrazoviek. Väčšia ovládacia obrazovka je umiestnená v miestnosti mimo prístroja. Druhá, menšia obrazovka, je priamo na RTG prístroji. Lekár môže spraviť potrebné nastavenia aj priamo v miestnosti, kde je inštalovaný prístroj a nemusí sa presúvať k ovládaciemu počítaču.“
Využívajú tento typ RTG zariadenia v niektorej zo slovenských nemocníc?
„Tento konkrétny model je nainštalovaný vo viac ako 30 nemocniciach po celom svete. Na Slovensku sa ešte nevyužíva, pretože je v procese inovácií.”
Odporúčané články
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.