Košickí medici odkazujú Ficovi: Nenecháme si vziať slobodu
Predseda Smeru Robert Fico vyhlásil, že absolventi medicíny budú musieť odpracovať 10 rokov na Slovensku, inak zaplatia štátu pokutu. Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach upozorňuje na dlhodobo podfinancované zdravotníctvo a školstvo.
Vyhlásenie uviedol predseda strany Smer-SD pri predstavovaní svojho volebného programu. Týmto spôsobom by R. Fico po voľbách riešil problém s nedostatkom lekárov. Ak absolventi medicíny neodpracujú na Slovensku desať rokov a budú chcieť po ukončení štúdia odísť do zahraničia, zaplatia štátu pokutu vo výške 55-tisíc eur za štúdium.
[ad][/ad]Medici: Odmietame polarizovanie spoločnosti
Samotní medici Ficovo vyhlásenie okamžite odsúdili. Ako uviedol Spolok medikov mesta Košice, takýto politický program porušuje základné ľudské práva, a to slobodu pohybu ako aj zákaz diskriminácie.
„Sú to neakceptovateľné podmienky a situáciu v oblasti zdravotníctva rozhodne nevyriešia. O svoju slobodu sme dlho bojovali a určite si ju nenecháme len tak vziať, rovnako ani naše ľudské práva,“ uvádza spolok vo svojom stanovisku na sociálnej sieti. Zároveň sa pripojili k vyjadreniu Fóra študentov medicíny, ktorí odmietajú zneužívanie lekárskeho štúdia pre polarizovanie spoločnosti a politickú kampaň.
Pomohla by finančná injekcia
Podľa dekana Lekárskej fakulty UPJŠ Daniela Pellu by bol tento postup diskriminačný k ďalším povolaniam, kde môže byť obdobná situácia: „Zdravotníctvo i školstvo sú dlhodobo podfinancované.“
Dekan dodal, že najviac by pomohla vysoká jednorazová investícia do lekárskych fakúlt na zlepšenie vybavenia. Myslí si, že je otázna relevantnosť sumy 55-tisíc eur za štúdium, a čo všetko zahŕňa. „Mohla by byť dokonca aj vyššia, keby mala pokryť všetky náklady na výučbu, pretože tak ako samotná medicína, aj jej výučba sa dramaticky vyvíja. Vyučbu slovenských študentov pritom naša fakulta čiastočne financuje zo zdrojov za výučbu v anglickom jazyku.“
[ad2][/ad2]Fonendoskopy vraj dostanú
Satirická stránka Zomri zverejnila na Facebooku vyjadrenie neznámeho študenta posledného ročníka medicíny. Okrem kritiky na slovenské zdravotníctvo a Ficovo vyhlásenie v závere uviedol, že „fonendoskop a pracovné oblečenie si lekár musí kúpiť zo svojho platu, lebo pri prijatí do zamestnania dostane jednu bielu košeľu a jedny nohavice“.
Podľa hovorkyne UNLP v Košiciach každý lekár a zdravotnícky personál dostane pri nástupe na ich pracovisko všetky zákonom predpísané ochranné pracovné prostriedky. „Ide o košeľu s logom nemocnice, nohavice a topánky. Vlastným fonendoskopom je u nás v nemocnici vybavené každé pracovisko, ktorého povaha si to vyžaduje. Lekári ho v prípade potreby majú k dispozícii,“ uviedla Ivana Vaněková.
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.