Košický festival Na hlavu upozornil na problémy ľudí so psychickými ťažkosťami
Upozorniť na stigmatizáciu alebo nálepkovanie ľudí so psychickými problémami mal za cieľ dvojdňový (1. – 2. 10.) festival Na hlavu, ktorý v košickom kultúrnom centre Tabačka Kulturfabrik zorganizovala nezisková organizácia No More Stigma.
Ako pre TASR uviedol jej riaditeľ Matúš Virčík, ide o združenie mladých psychológov a psychiatrov, ktorí sa snažia sprostredkovať osobný kontakt medzi bežnými ľuďmi, ktorí môžu mať alebo majú nejaké psychické ťažkosti a boja sa vyhľadať pomoc v oblasti duševného zdravia, a odborníkmi.
Medzi spíkrami boli napríklad Zara Kromková z košického komunitného a poradenského centra Prizma, ktorá zastupuje LGBT+ komunitu. Stigmatizácii a destigmatizácii psychických porúch sa v prednáške venoval riaditeľ Národného ústavu duševného zdravia (NÚDZ) v Prahe Petr Winkler. O bipolárnej poruche prednášal psychiater Marián Kolenič z NÚDZ v Prahe a vystúpili i ďalší odborníci.
“Snažili sme sa o rôznorodé spektrum prednášok, aby sa ľudia nebáli vyhľadať odbornú pomoc, keď majú nejaké psychické ťažkosti. Rovnako aby videli, že psychológovia a psychiatri sú tiež len ľudia a celé vyšetrenie alebo kontakt je na báze dialógu. Vypočujú si ich a budú sa ich snažiť nasmerovať správnou cestou, aby im bolo lepšie,” vysvetlil Virčík.
Tvrdí, že ľudia so psychickými problémami sú v spoločnosti často stigmatizovaní. „Pracujem v psychiatrickej nemocnici v Michalovciach a veľmi často sa stretávam s tým, že keď diagnostikujeme nejakú psychickú poruchu, hlavne z ťažších diagnóz, ako sú napríklad schizofrénia, schizoafektívna porucha alebo bipolárna afektívna porucha, rodinní príslušníci sú veľmi vystrašení, lebo sa boja, že ľudia, ktorí majú tieto diagnózy, sú agresívni, nebezpeční a automaticky skončia niekde v ústave,” vysvetlil Virčík.
Ako ďalej povedal, práve edukáciou sa snažia verejnosti vysvetliť, že keď sú ľudia s psychickými problémami v liečbe, stabilizovaní, tak vedia fungovať na nerozoznanie medzi bežnou populáciou.
“Pacienti, ktorí k nám chodia, často prídu neskoro, je to ťažko liečiteľné a veľmi akútne. Z mojich skúseností vyplýva, že keby sme začali liečbu skôr, keď príznaky sú možno miernejšie, tak by možno ani nepotrebovali lieky. Často by sa to dalo vyriešiť psychológom, psychoterapiou a ľudia by mali lepšiu prognózu,” dodala psychiatrička a spoluzakladateľka neziskovej organizácie No More Stigma Miroslava Palušná.
Zdroj: (TASR, man tur)
Odporúčané články
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Dobrá správa pre vodičov v Košiciach! Na Ceste na Bankov, ktorá bola v uplynulých mesiacoch čiastočne uzavretá kvôli stavebným prácam, sa včera popoludní obnovila obojsmerná premávka.