Košický kováč skonštruoval búdku na testovanie
Výtvory cechmajstra cechu kováčov a umeleckých kováčov Vladimíra Eperješiho verejnosť pozná. Doteraz sa venoval výrobe rôznych sôch či figúr z kovu, zmajstroval aj vlastné auto. Tentoraz prišiel s niečím, čo má pomôcť v boji s koronavírusom najmä zdravotníkom.
Vo svojej dielni v Košiciach vymyslel a postavil mobilné odberné miesto na odoberanie vzoriek pre testy.
„Keď som sa pozeral, ako sa testuje, ako sa musia tí vyšetrujúci stále meniť, ako sa musia prezliekať do stále nových oblekov, tak ma napadlo, že v nejakej búdke by bol od testovaného človeka oddelený. Znížili by sa časové aj finančné náklady na prezliekanie. Keď som sa pozeral na internete, tak jeden špeciálny oblek stojí okolo 50 eur a po jednom použití sa musí zničiť,“ približuje svoju motiváciu skúsený kováč.
[ad][/ad]Problémové rukavice
A tak vyrobil tú svoju „kovidbúdku“ asi za týždeň vo svojej dielni na Hrnčiarskej ulici. Má rozmery meter krát meter krát 2,2 metra. Je vyrobená z oceľového rámu, plechu a plexiskla. Stojí na 20-centimetrových nôžkach, aby bol vyšetrujúci vyššie ako testovaný, teda aby mal pri svojej práci lepší prehľad.
„Časť prednej steny tvorí pleskisklo s pripevnenými rukavicami. Na tomto kuse sú pieskovacie rukavice, lebo bol problém zohnať iné, ktoré by boli dostatočne dlhé. V budúcnosti by mohli byť celogumené, už mám objednané protichemické rukavice. Cez to plexisklo je počuť, takže sa vyšetrujúci bude môcť s testovaným rozprávať a navigovať ho,“ opisuje výhody svojho výtvoru V. Eperješi.
Prototyp daruje štátu
Najväčšou výhodou „kovidbúdky“ je jej mobilnosť. Podľa slov jej tvorcu sa dá rozobrať tak, že sa vmestí do dodávky, alebo na prívesný vozík, a doviezť na miesto, kde treba – do osady, na hranice, pred nemocnicu, proste kdekoľvek. Tam sa dá za veľmi krátky čas rozložiť a poskytnúť zdravotníkom pri testovaní väčšiu ochranu a komfort, než mali v teréne doteraz.
Tento prototyp daruje kováčsky cechmajster štátu alebo organizácii, ktorá oň prejaví záujem. Ide mu o to, aby jeho výrobok otestovali odborníci z oblasti infektológie a prišli s vylepšeniami – či napríklad nepotrebujú dovnútra poličku, či by sa im hodila napríklad stolička, iné rukavice, alebo doplnok, o ktorom kováč nemusí mať ani tušenie, ale infektológovi to pomôže.
Náklady sa rýchlo vrátia
„Mňa vyšla táto búdka na 2 200 eur. Už pri testovaní 50 pacientov sa náklady na ňu vrátia. Všetko je odolné proti chemikáliám. Dnes bojujeme s koronavírusom, v budúcnosti to môže byť nejaký iný vírus, kde by tento nápad mohol zdravotníkom pomôcť. Testovanie bude jednoduchšie, komfortnejšie, lacnejšie. Dal by sa znížiť aj počet ľudí, ktorí sú pri ňom potrební,“ myslí si Vladimír Eperješi.
Nápad s mobilným odberným miestom, ktoré by zefektívnilo odoberanie vzoriek a poskytlo väčšiu ochranu zdravotníkov, sa pozdáva aj prezidentovi Spoločnosti infektológov Slovenska Pavlovi Jarčuškovi. Podľa neho je jedinou podmienkou, aby bolo ľahko dezinfikovateľné.
Foto: Veronika Janušková
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.