Košický kraj sa spolu s partnermi púšťa do projektu zameraného na odstránenie PCB látok na Zemplíne
Košický samosprávny kraj (KSK) v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE), Fakultou baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií, Strojníckou fakultou TUKE, Slovenskou ornitologickou spoločnosťou/BirdLife Slovensko, spoločnosťou Kosit a občianskym združením EnviSlovakia rozbiehajú projekt Zemplin LIFE Remedy.
Zameraný je na činnosti smerujúce k odstráneniu škodlivých PCB látok na Zemplíne, ktoré pochádzajú zo štátneho podniku Chemko Strážske. So žiadosťou o financovanie tohto zámeru a realizáciou konkrétnych aktivít vo výške takmer 4,6 mil. eur sa obracajú na Európsku úniu. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
„Rozsah kontaminácie sa nekončí odstránením zle uskladnených PCB látok v sudoch, ale pokračuje pozdĺž odpadového kanála Strážske až po Zemplínsku šíravu. Znečistenie už desaťročia pretrváva v pôde aj vo vode. Okrem zdravia vidíme dopady tejto environmentálnej záťaže aj v cestovnom ruchu na Zemplíne. Tento trend potrebujeme po rokoch zastaviť. Som rád, že životné prostredie zaujíma aj našich partnerov a rozhodli sa konať spolu s nami. Prvým krokom je vedieť, do akej miery nás chemické prvky skryté v pôde či vode ohrozujú,“ uviedol Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.
Košický samosprávny kraj je koordinátorom projektu, zaviazal sa ho spolufinancovať sumou 356-tisíc eur. Tento zámer odsúhlasili krajskí poslanci na rokovaní 13. decembra. Župa zároveň predložila žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku v rámci programu Európskej únie LIFE.
V rámci projektu dekontaminácie Zemplína by sa malo zanalyzovať územie od odpadového kanála Strážske až po Zemplínsku šíravu. Na základe analýzy bude určený rozsah a miera znečistenia, ako aj vyhodnotenie zdravotného rizika. Projekt je rozpracovaný na obdobie štyroch rokov. Partneri by mali spoločne pracovať na podrobnom monitoringu územia, analýze, ktorá by definovala riziká kontaminácie a možnostiach nápravy. Projekt má využívať inovatívne sanačné technológie šetrné k životnému prostrediu.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články
Posledné oficiálne Mestské zastupiteľstvo v Košiciach v roku 2024 začalo dnes ráno. Poslanci na ňom prerokujú návrh mestského rozpočtu či zvýšenie poplatkov za komunálny odpad.
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.