Košický krajský súd znížil trest za drogy pre Róberta Džunka na päť rokov
Košický krajský súd v stredu uložil 27-ročnému Róbertovi Džunkovi za drogovú trestnú činnosť nepodmienečný päťročný trest. Znížil tak predchádzajúci desaťročný trest, ktorý mu vymeral košický okresný súd. Polícia vo februári 2019 počas akcie v košickej pivárni našla u tohto Košičana 7,76 gramu marihuany a 0,47 gramu hašiša.
Džunko je vo väzbe už takmer tri roky, krajský súd mu určil najmenší možný trest a na výkon trestu ústav s minimálnym stupňom stráženia. Jeho súčasťou je po prepustení dvojročný ochranný dohľad a ambulantné protitoxikomanické liečenie. Okresný súd mu uložil v septembri 2020 najprv trest 12 a pol roka a po tom, čo sa odvolal vlani, desaťročný trest. Aj voči tomuto rozsudku podal odvolanie.
Jeho obhajcami bol prípad označovaný za príklad prehnane prísnych trestov, ktoré na Slovensku nedostatočne rozlišujú drobných konzumentov od predajcov drog. Džunkovi priťažilo, že u neho už v minulosti polícia našla menšie množstvo marihuany a plynula mu skúšobná doba podmienečného trestu dva a pol roka. Krajský prokurátor pre neho preto aj teraz žiadal 12 a pol roka nepodmienečne.
Krajský súd však návrh prokuratúry na vyššiu trestnú sadzbu označil za neodôvodnený. Zároveň sa stotožnil s prvostupňovým súdom pri poľahčujúcich okolnostiach pre obžalovaného vrátane jeho priznania a oľutovania konania. Predsedníčka senátu tiež poukázala na jeho osobné pomery, predchádzajúci život a okolnosti prípadu – aké množstvo drog prechovával, v akej hodnote ich nakúpil (okolo 70 eur), a to len pre vlastnú potrebu, pričom ich nikomu neponúkal. „Dali sme mu možnosť, aby taký mladý človek nemal pokazený život, dali sme mu šancu, nech sa uvedomí, že nemôže brať drogy, a preto má uložené aj to ochranné liečenie,“ uviedla k mimoriadnemu zníženiu trestu.
Zasadnutie krajského súdu sa konalo s vylúčením verejnosti. Vzhľadom na to, aký trest mu pôvodne hrozil, prijal obžalovaný aj jeho rodina verdikt s uľahčením. „V rámci zákona je spravodlivý, ale spokojný budem až doma s rodinou,“ reagoval Džunko pri odchode z pojednávacej miestnosti.
Jeho mama Magdaléna pre novinárov priznala, že nečakala, že sa podarí až také zníženie trestu. „Som veľmi, veľmi rada, ale ešte stále nie je koniec, budeme pokračovať ďalej a veriť našim poslancom aj v zmenu zákona, že sa to všetko zmení a tí ľudia, ktorí sú za takéto trestné činy vo väzení, sa dostanú čím skôr domov, lebo si myslím, že nie je spravodlivé za také niečo dostávať tak vysoký trest.“ Rodina bude zvažovať aj podanie žiadosti o milosť.
Zdroj: (TASR, hol mia liv)
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.