Košický projekt pomôže rozvoju nielen východu, ale aj celej krajiny
Pavol Miškovský, predseda predstavenstva Košického klastra nového priemyslu (Cassovia New Industry Cluster – CNIC), predstavil vo štvrtok (11. 5.) prezentáciu riešení štátnej pomoci pre spoluprácu firiem pre všetky slovenské univerzity a štúdiu udržateľnosti projektu CNIC.

Rozvoj celej krajiny
Trojica košických univerzít – UPJŠ, TUKE a UVLF – vytvorila v spolupráci so SAV, UNLP, mestom Košice, Košickým samosprávnym krajom a Cassovia Discovery Park CNIC, ktorý má za cieľ, okrem vytvorenia inovačného prostredia pre výskum a vývoj, aj formovanie high-tech priemyslu v regióne východného Slovenska. CNIC má možnosť vzorom svojich aktivít povzniesť nielen región východného Slovenska, ale aj dopomôcť k rozvoju celej našej krajiny.
Dôležitosť vedy v budúcnosti
„Dôležitou úlohou je uvedomiť si význam vedy v budúcnosti Slovenska. Všetkým by sme mali mať možnosť ukázať, že kapacity, ktoré sú vybudované na slovenských univerzitách, majú pre nás všetkých mimoriadnu cenu. Študenti i vedci opúšťajú našu krajinu, no tieto riešenia i štúdia môžu naštartovať nielen ich návrat či zmenu podmienok, dokážu ukázať správnu cestu celému systému,“ povedal Pavol Miškovský, predseda predstavenstva CNIC.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košice čaká obrovská zmena! Vysokoškolský areál zmení mesto
CNIC sa zameriava na biomedicínu, bioinžinierstvo, digitálne a zelené technológie, progresívne materiály, vodíkové i kvantové a informačné technológie s ohľadom na rozvoj sociálnych oblastí. Projekt má ambíciu vytvoriť trvalo udržateľnú znalostnú ekonomiku a zabezpečiť súlad medzi vedou, technikou, vzdelávaním a samotnou spoločnosťou.

Stratégia košických univerzít
„Je potrebné zdôrazniť, že projekt CNIC nie je len samostatným projektom, ale je úzko prepojený s cieľmi a stratégiou košických univerzít a SAV v oblasti transferu technológií s výraznou podporou mesta Košice, KSK i súkromného sektora. Vytvárame vhodné podmienky pre CNIC, no úspech bude dlhodobou tímovou prácou,“ dodal Miškovský.
V auguste 2021 vzniklo záujmové združenie Košického klastra nového priemyslu, pričom od svojho vzniku dopomáha k vytváraniu high-tech priemyslu v regióne východného Slovenska v spolupráci so súkromným sektorom a prispieva k trvale udržateľnej ekonomike.
Galéria






(NM)
Odporúčané články

Mesto Košice hospodárilo v uplynulom roku s celkovým prebytkom vo výške 6 464 497 eur. Tieto finančné zdroje boli v plnej výške presunuté do Rezervného fondu mesta. Vyplýva to zo záverečného účtu mesta za rok 2024, ktorý na návrh košického primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) včera jednomyseľne schválila Mestská rada.

Len nedávno sme na facebookovej stránke KOŠICE: DNES zdieľali video, v ktorom na Hlavnej ulici tancovali mladí Košičania a Košičanky. Táto udalosť je už roky neoddeliteľnou súčasťou májových dní v našom meste. Tanečníci mali na sebe oblečené tričká s farbami žltá a modrá, čo množstvo ľudí v komentároch pod príspevkom prijalo negatívne. Tieto farby sa totiž často spájajú s podporou Ukrajiny avšak pravdou je, že táto farebná kombinácia je aj oficiálnou súčasťou identity mesta Košice už roky.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) informuje cestujúcich o dôležitých zmenách v mestskej hromadnej doprave, ktoré vstúpia do platnosti od nedele 1. júna 2025. Zmeny sa dotýkajú najmä autobusovej linky č. 35, ako aj špeciálnej prevádzky počas podujatí ku Dňu detí.