Košický samosprávny kraj spúšťa súťaž Voda nad zlato
Košický samosprávny kraj (KSK) vyhlasuje súťaž Voda nad zlato, ktorej témou je adaptácia na klimatickú zmenu a obnova poškodenej krajiny. Do súťaže sa môžu zapojiť stredoškoláci nematuritných ročníkov z celého kraja. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
Študenti majú za úlohu vymyslieť projekt, ktorý má pozitívny dopad na životné prostredie, na zadržiavanie vody, biodiverzitu či klímu. Župa chce spolu s Agentúrou na podporu regionálneho rozvoja Košice, ktorej zakladateľom je kraj, priniesť informácie o klimatickej zmene bližšie ku stredoškolákom. Súťaž je súčasťou Programu obnovy krajiny, ktorý kraj realizuje od roku 2018, a zároveň je spolufinancovaná z Kohézneho fondu v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.
„Mladí ľudia majú vždy originálne a inovatívne nápady a dokážu sa na veci pozerať inak. Už dnes sa klimatická zmena negatívne prejavuje vlnami horúčav, povodňami, zosuvmi pôdy či extrémnym suchom aj v našom kraji. Súťažou chceme motivovať našich študentov, aby sa zaujímali o tému životného prostredia a zároveň im dávame voľnú ruku pri návrhoch konkrétnych riešení, ktorými sa v kraji môžeme inšpirovať. Realizácia víťazného projektu bude podporená sumou 800 eur z krajského rozpočtu. Zároveň absolvujú výhercovia exkurziu k miestam, kde sa podobné projekty už uskutočnili,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Návrhy môžu študenti zasielať do 30. októbra. Zapojiť sa môžu študentské tímy, ktoré pozostávajú z maximálne šiestich členov a jedného pedagóga. Projekty môžu tímy zasielať na adresu Agentúry na podporu regionálneho rozvoja Košice. Projekty sa môžu týkať zadržiavania dažďovej vody zo striech, či parkovísk, ktorá dnes odteká do kanalizácie, zlepšenia stavu a množstva zelene v mestách a obciach, vytvorenia alebo obnovy mokradí či zlepšenia podmienok pre biodiverzitu.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.