KR PZ v Košiciach si pripomína Medzinárodný deň eliminácie násilia na ženách
Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach si tento týždeň pripomína Medzinárodný deň eliminácie násilia na ženách (25. november) sériou video príspevkov k problematike násilia na ženách na facebookovej oficiálnej stránke Polícia SR – Košický kraj.
Každému prípadu, ktorý súvisí s domácim násilím, polícia venuje zvýšenú pozornosť. Dôkladne preveruje každé oznámenie pre podozrenie z domáceho násilia s cieľom predchádzať jeho závažným následkom, a to aj v prípade, že oznamovateľ ešte pred príchodom policajnej hliadky svoje oznámenie odvolá. Pri preverovaní udalosti kladie osobitný dôraz na to, či obeťami domáceho násilia nie sú aj deti.
V súvislosti s domácim násilím zaznamenalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach od začiatku tohto roka 114 prípadov trestných činov nebezpečného vyhrážania, 39 prípadov trestných činov ublíženia na zdraví, 23 prípadov trestných činov týrania blízkej a zverenej osoby a 20 prípadov trestných činov vydierania, v ktorých obeťou boli ženy.
Policajný zbor chráni všetkých, preto by poškodení nemali váhať a s dôverou sa môžu kedykoľvek obrátiť na políciu. Násilie nemusí oznámiť len obeť, ale ktokoľvek, komu na iných záleží.
Násilie na ženách je porušenie ľudských práv a forma diskriminácie žien. Sú to všetky činy rodovo podmieneného násilia, ktoré majú alebo môžu mať za následok telesnú, sexuálnu, duševnú ale aj ekonomickú ujmu alebo utrpenie žien vrátane vyhrážania sa takýmito činmi. Tiché obete tohto násilia žijú medzi nami a nevšímavosť okolia im často dodáva beznádej. Násilie postihuje ženy všetkých kategórií, všetkých sociálnych vrstiev, kultúr a etnických skupín.
Násilie, ktoré sa nezastaví hneď na začiatku, sa bude stupňovať. A v prípade rodín s deťmi trpia v dôsledku násilia v rodine hlavne tí najzraniteľnejší – deti. Polícia preto vyzýva občanov, aby podali pomocnú ruku tým, ktorí ju potrebujú.
Ak vy lebo niekto vo vašom okolí potrebujete pomoc, kontaktujte najbližší útvar Policajného zboru v mieste vášho bydliska alebo volajte políciu na známom bezplatnom telefónnom čísle 158. Polícia je zo zákona povinná každé jedno oznámenie dôkladne preveriť. Oznámenie môžete urobiť aj anonymne na prokuratúre, súde alebo príslušnom Úrade práce sociálnych vecí a rodiny.
Zdroj: (Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach)
Galéria
Odporúčané články
Celovečerný dokument od košického režiséra Dominika Bariho, ktorý nazerá do tajov slovenskej autičkárskej mafie, má za sebou svoje prvé premietanie za účasti známych osobností z kultúrneho prostredia. Už túto sobotu 5. októbra sa však bude konať verejná premiéra v kine Úsmev. Ujsť by si ju určite nemal žiadny milovník filmov z prostredia organizovaného zločinu.
Vo štvrtok 10. októbra 2024 sa v kultúrnom stredisku v pasáži na Sídlisku Ťahanovce uskutoční darovanie krvi.
Kultúrno-spoločenské centrum mestskej časti Košice-Západ sa stalo miestom, kde sa môžu milovníci výtvarného umenia pokochať dielami renomovaných výtvarníkov.