Kraj rieši znečistenie v okolí cementárne Turňa nad Bodvou
Hlasy obyvateľov 13 obcí v okolí cementárne Turňa nad Bodvou, ktorí sa roky sťažujú na zlú kvalitu ovzdušia, čierny prach v záhradách, zápach a zvýšenú chorobnosť, boli vypočuté. Košický samosprávny kraj (KSK) zmonitoruje znečistenie ovzdušia v okolí obce.

Na dátovú analýzu, ako aj samotný monitoring plánuje získať z Environmentálneho fondu Ministerstva životného prostredia SR spolu vyše 250-tisíc eur. Na pondelkovom (26. 6.) zasadnutí Zastupiteľstva KSK poslanci rozhodnú o spolufinancovaní projektu, kraj by mal prispieť viac ako 13-tisíc eurami. Informoval o tom KSK.
„Aj na rokovaní zastupiteľstva sme v minulosti v rámci Otvorenej samosprávy prijali a vypočuli občiansky hlas k tomu, ako výrobná prevádzka cementárne dlhodobo ovplyvňuje kvalitu života obyvateľov v okolí Turne nad Bodvou. Je to problém, ktorý chceme riešiť. Potrebujeme však dáta, ako prevádzka cementárne vplýva na ovzdušie, pôdny ekosystém, potravinový reťazec a celkovú kvalitu života. Monitoring kvality ovzdušia by mal v okolí Turne nad Bodvou prebiehať v roku 2024. Na základe sťažností obyvateľov zároveň Košický samosprávny kraj podal podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia na vykonanie mimoriadnej kontroly so zameraním na spôsob nakladania s odpadom na spoluspaľovanie a dodržiavanie výrobno-technologických podmienok,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na východnom Slovensku prevážala dodávka 1,5 milióna pašovaných cigariet
Župa požiadala aj o postavenie účastníka konania pri každej ďalšej zmene integrovaného povolenia v prevádzke cementárne. Župa sa tiež zapojí do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA navrhovateľa Danucem SK, a.s., a neodporučí jeho žiadosti vyhovieť. V stanovisku zároveň požiada kompetentné orgány o zabezpečenie kontinuálneho monitoringu ovzdušia v okolí areálu cementárne, ktorý preukáže vplyv výrobnej prevádzky na životné prostredie.
,,S Košickým samosprávnym krajom, a teda so špeciálnou komisiou, ktorá sa v súčasnosti naplno venuje projektu modernizácie cementárni v Turni nad Bodvou, sme už niekoľko týždňov v úzkom kontakte. Keďže ide o skupinu odborníkov, ktorí sa o projekt skutočne zaujímajú a kladú vecné otázky, naša spoločnosť vníma túto aktivitu ako užitočnú výmenu informácií o dekarbonizačnom programe priemyslu, požadovaných krokoch, a rovnako aj výhodách pre Košický samosprávny kraj. Pre posilnenie tejto spolupráce sme sa dohodli na vytvorení pracovnej skupiny. So spomínanou komisiou sme sa dohodli, že spoločne zabezpečíme meranie kvality ovzdušia v okolí cementárne realizované odborníkmi z akademického sektora. Výsledky tohto merania budú zdieľané so všetkými zainteresovanými stranami,” uviedla spoločnosť Danucem Slovensko a.s.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Nočné čistenie električkových tratí ešte nekončí
Zároveň spoločnosť dodáva, že okrem toho boli ako súčasť kompletného posúdenia vplyvu na životné prostredie počas posledných dvoch rokov vykonané viaceré štúdie zamerané na posúdenie emisií, imisií, hluku a zdravia. ,,Cementáreň kontinuálne meria svoje emisie, ktoré už boli zdieľané s inšpekciami, avšak údaje zverejňuje aj na svojom webovom sídle,” uviedli na záver.
Zdroj: SITA (mlu)
Odporúčané články

Košice sú mestom s bohatou históriou hazardu. Aj keď bol hazard v minulosti výsadou elity, dnes cieli často na tú najzraniteľnejšiu skupinu ľudí. Košice stále nemajú vlastnú reguláciu herní a kasín. Napriek opakovaným pokusom o obmedzenie v rokoch 2020, 2021 a naposledy v júni 2025 zostáva metropola východu otvorená pre nových hráčov na poli hazardu. Hlavným cieľom posledného pokusu o ustanovenie VZN bolo obmedziť prevádzkovanie herní a kasín iba na určité typy budov a tiež zabezpečiť, aby bola medzi nimi istá vzdialenosť.

Ako na sociálnej sieti informoval starosta mestskej časti Košíc Sídlisko KVP Ladislav Lörinc, nedávno prišlo zásadné rozhodnutie. Starosta pripomenul, že začiatkom roka 2024 bola na Sídlisku KVP existenčná situácia, keď hrozilo zatvorenie úradu, obmedzenie služieb pre obyvateľov či výpadky platieb.

Mesto Košice vybudovalo v areáli Bytového podniku mesta Košice (BPMK) zberné parkovisko. Dočasne sa ňom „uskladnia“ autovraky a odtiahnuté autá, ktoré tvoria prekážku na ceste alebo porušili zákon o cestnej premávke pri nesprávnom parkovaní na košických uliciach.