Krajiny B9 sa zhodujú v tom, že je potrebné pomáhať Ukrajine
Je dôležité, že sme súčasťou najmocnejšej obrannej aliancie sveta. Naša obrana a ochrana je na tej najvyššej úrovni, akú môžeme mať. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na včerajšom (22. 2.) brífingu po návrate zo stretnutia s lídrami krajín Bukureštskej deviatky (B9) a prezidentom USA Joeom Bidenom vo Varšave.

Témou stretnutia bola aktuálna bezpečnostná situácia. Prezidentka uviedla, že krajiny B9 sú, pokiaľ ide o hodnotenie situácie, jednotné v tom, že Rusko je agresor a Ukrajina sa bráni a že Ukrajine je potrebné pomáhať. Zároveň dodala, že táto jednotnosť je rovnako v odhodlaní navzájom sa chrániť.
„Keď sme sa takto pred rokom stretli vo Varšave, bolo to deň po vypuknutí vojny. Boli sme v šoku, ale boli sme jednotní. Symbolicky sme sa po roku opäť stretli a musím konštatovať, že sme jednotní a rovnako odhodlaní ako pred rokom,” uviedla Čaputová a dodala, že formát B9 zohráva v súčasnosti kľúčovú úlohu, pretože väčšina krajín je na hranici buď s Ruskom, alebo s Ukrajinou. Prezidentka vyhlásila, že hlas týchto krajín je dôležitý a rovnako je dôležité aj to, aby ho spojenci vrátane USA počúvali.
Galéria
Informačná vojna
Prezidentka súčasne upozornila na hrozbu dezinformácií. „Podľa našich informačných služieb sme v informačnej vojne. Sme natoľko atakovaní dezinformáciami, že sú ohrozením našej bezpečnosti, práve pre to, že podrývajú autoritu štátu a štátnych inštitúcií. Manipulujú zásadným spôsobom s verejnou mienkou. Vidíme to v mnohých falošných naratívoch, ktoré sa šíria cez sociálne siete,” povedala prezidentka s tým, že podľa prieskumov Slovensko patrí v tomto zmysle k tým najviac zraniteľným, pretože veľká časť ľudí na Slovensku má tendenciu dôverovať dezinformáciám.
Viac k téme: Čaputová sa stretne s Bidenom. Rokovať budú aj o podpore Ukrajiny
„Chcem poprosiť všetkých ľudí, aby si overovali informácie vrátane klamstiev, ktoré sa šíria či už cez internet, alebo z vyjadrení politikov o mobilizácii. Sú to nezmysly, klamstvá a účelové lži,” dodala prezidentka.





Zdroj: (SITA, DSe, kv)
Odporúčané články

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.

Mesto Košice hospodárilo v uplynulom roku s celkovým prebytkom vo výške 6 464 497 eur. Tieto finančné zdroje boli v plnej výške presunuté do Rezervného fondu mesta. Vyplýva to zo záverečného účtu mesta za rok 2024, ktorý na návrh košického primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) včera jednomyseľne schválila Mestská rada.

Cyklotrasa Čínska ulica – Mončí potok už disponuje územným rozhodnutím na základe zhotoveného projektu. Pre agentúru SITA to uviedol starosta mestskej časti Sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát (nezávislý). Ako ďalej priblížil, v katastri bol zapísaný geometrický plán a zadávajú znalecký posudok na vyňatie územia z pôdneho fondu.