Krajiny EÚ schválili prísnejšie klimatické pravidlá. Vzťahujú sa aj na zákaz predaja áut na benzín či naftu
Členské krajiny Európskej únie (EÚ) dosiahli dohodu o prísnejších klimatických pravidlách, ktoré na nulu eliminujú emisie uhlíka novými autami do roku 2035. Náročné rokovania sa skončili v stredu skoro ráno.
Ministri životného prostredia členských štátov EÚ sa zhodli na návrhu legislatívy, ktorej cieľom bude redukcia skleníkových plynov v únii do roku 2030 o najmenej 55 percent v porovnaní s rokom 1990. Pôvodný cieľ rátal s ich znížením o 40 percent. V prípade nových osobných áut a dodávkových vozidiel sa majú emisie oxidu uhličitého do roku 2035 zredukovať úplne. Fakticky to bude znamenať zákaz predaja áut s benzínovými a naftovými motormi na trhu EÚ.
„Rozhodnutie Rady o balíku legislatívnych návrhov Fitfor55 je veľkým krokom smerom k splneniu Zelenej dohody Európskej únie,“ povedal výkonný podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans po skončení zasadania ministrov životného prostredia.
Dohoda o piatich legislatívnych návrhoch, ktoré Európska komisia predložila vlani, otvára cestu pre záverečné vyjednávania s Európskym parlamentom. Europoslanci podporujú ambiciózne ciele. Konečné schválenie legislatívneho balíka si však teraz bude vyžadovať, aby parlament vyriešil rozdielne názory s vládami členských krajín v otázke rôznych detailov.
Celkovým cieľom Európskej únie je smerovať k dosiahnutiu klimatickej neutrality do roku 2050 a podnietiť iných veľkých znečisťovateľov, vrátane USA a Číny, aby nasledovali jej príklad.
Zdroj: (SITA, ab;dm)
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.