Krajiny NATO pozorne sledujú riziko prípadnej ruskej agresie a zvyšujú svoju pripravenosť
Členské krajiny Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) veľmi pozorne a intenzívne sledujú riziko prípadnej ruskej agresie a zvyšujú svoju pripravenosť. Povedal to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na pravidelnom rokovaní ministrov obrany členských štátov NATO v Bruseli, na ktorom sa zúčastnil počas uplynulých dvoch dní.
Ústrednou témou bola najmä situácia na rusko-ukrajinských hraniciach a s tým súvisiaca potreba posilnenia pripravenosti NATO vrátane vojenskej prítomnosti v krajinách jej východného krídla. Súčasťou rokovania bola aj diskusia za účasti ukrajinského a gruzínskeho ministra obrany. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.
„Na rokovaní sme vojenským orgánom NATO zadali úlohu, aby bližšie rozpracovali možnosti ďalšieho posilnenia obrany Aliancie – vrátane jej východného krídla, ktorého súčasťou je aj Slovensko. NATO ako obranná aliancia totiž musí predvídať a plánovať aj také opatrenia, ktoré sú nastavené na horší scenár, než je predpokladaný,“ uviedol Naď.
Šéf rezortu obrany zároveň zdôraznil, že posilnenie vojenskej prítomnosti na území ktorejkoľvek členskej krajiny je vždy a jedine predmetom jej suverénneho rozhodnutia v závislosti od toho, či požaduje od spojencov podporu, alebo si vystačí sama. „Čo sa týka nás, bezpečnostnú situáciu pozorne sledujeme a vyhodnocujeme. Počítame s každým scenárom tak, aby sme boli pripravení prijať adekvátne opatrenia v konzultácii so spojencami a v súlade s naším národným rozhodovacím procesom,“ dodal Naď.
Podľa ministra sú všetky tieto opatrenia realizované v reakcii na aktivity Ruskej federácie na hraniciach Ukrajiny a Bieloruska, osobitne pri netransparentnom a nevysvetlenom zhromažďovaní ruskej techniky. „S Ruskom chceme mať konštruktívne a otvorené vzťahy. Dialóg je najlepším nástrojom, ako predchádzať konfliktom, nedorozumeniam, či ako zdieľať obavy a výhrady voči konaniu druhej strany. Je dôležité, že diplomatické možnosti na rokovanie sú stále otvorené. Či už na pôde Rady NATO -Rusko, v OBSE alebo bilaterálne s USA,“ skonštatoval.
Ministri obrany krajín NATO sa počas rozhovorov v Bruseli venovali tiež téme novej Strategickej koncepcie NATO či energetickej bezpečnosti v súvislosti s dodávkami plynu z Ruskej federácie. „Súčasný vývoj ukazuje, ako životne dôležité je naše členstvo v EÚ a NATO. So spojencami a partnermi intenzívne diskutujeme a úzko koordinujeme naše kroky – spoločne, jednotne a zodpovedne,“ ubezpečil Naď.
Minister Naď sa na pozvanie ministerky obrany Francúzska Florence Parly zúčastnil pracovnej večere a absolvoval bilaterálne stretnutia s partnermi z Českej republiky, Kanady, Fínska a Bulharska. O aktuálnej situácii rokoval aj s krajinami pôsobiacimi v posilnenej predsunutej prítomnosti v Lotyšsku.
Zdroj: (SITA, mb;DSe)
Odporúčané články
V mestskej časti Myslava sa uskutočnila modernizácia verejného osvetlenia, ktorá má zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky a chodcov.
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.