Krajská výjazdová služba očkovala už aj vo väznici, vyráža tiež do firiem

Výjazdová očkovacia služba Košického samosprávneho kraja (KSK) vyrazila okrem obcí, miest či marginalizovaných komunít aj do väznice. V pondelok podala vakcínu proti ochoreniu COVID-19 ľuďom v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Košiciach–Šaci. Za dodržania bezpečnostných opatrení tam očkovací tím podal spolu približne 370 vakcín od spoločnosti Pfizer/BioNTech, informoval Úrad KSK.
Podľa predsedu KSK Rastislava Trnku je snahou dostať vakcínu ku každému, kto o očkovanie prejaví záujem. Kraj tak pomáha s očkovaním komunitám, ktoré majú sťažený prístup k očkovaniu a nedokážu sa sami zaregistrovať alebo dopraviť do očkovacieho centra či nemocnice. „Takto sme očkovali klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb či marginalizované komunity. Najnovšie sme vyrazili k väzňom a postupne sa chystáme aj k zamestnancom firiem, ktoré o túto službu požiadajú. Očkovanie by sme chceli priblížiť aj obyvateľom košických mestských častí, aktuálne zisťujeme záujem o vakcináciu prostredníctvom starostov,“ uviedol Trnka.
Od konca februára KSK podal vo veľkokapacitných centrách, ako aj v rámci výjazdovej služby viac ako 229.000 vakcín proti novému koronavírusu, z toho viac ako 22.000 bolo prostredníctvom výjazdovej služby.
Počas aktuálneho týždňa vyrazí za obyvateľmi kraja s výjazdovou službou aj očkovací autobus. Zdravotníci plánujú očkovať v 35 obciach a mestách vrátane dvoch firiem a jedného ústavu na výkon trestu.
V tomto týždni budú na očkovanie k dispozícii všetky tri veľkokapacitné očkovacie centrá. V Košiciach v pondelok očkujú jednodávkovou vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson, v Michalovciach podávajú vakcínu od Pfizer/BioNTech. Opätovne sa veľkokapacitné centrá otvoria cez víkend, a to v Košiciach, Michalovciach i Spišskej Novej Vsi.
(TASR,hol mia)
Odporúčané články

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

Na viacerých košických sídliskách boli v posledných dňoch objavené nebezpečné predmety, ktoré ohrozujú psov. Miestni obyvatelia hlásia nálezy špendlíkov, žiletiek a iných ostrých predmetov ukrytých v potrave, ako sú párky či špekačky, na miestach, kde sa zvyčajne venčia domáci miláčikovia.

Na Kalinovskej ulici v Košiciach evakuujú hasiči bytový dom, dôvodom je silné zadymenie spoločných priestorov pri požiari bytu.