KSK: Nepodpísanie uznesenia bolo podľa krajskej prokuratúry zákonné
AKTUALIZOVANÉ
Krajská poslankyňa a viceprimátorka Renáta Lenártová (Smer) sa po tom, čo ju župan Rastislav Trnka (nezávislý) odmietol vymenovať za šéfku jednej z komisií, obrátila na prokuratúru. Tá však jej podnet vyhodnotila ako nedôvodný.
Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK) ešte v apríli prijalo uznesenie, ktorým zvolilo poslankyňu Lenártovú za predsedníčku zdravotnej komisie. Predseda Trnka sa rozhodol, že spomínané uznesenie nepodpíše, čím pozastavil jeho výkon. „Poslankyňa Lenártová v podnete zaslanom prokuratúre tvrdila, že predseda KSK nezdôvodnil, v čom spočíva nevýhodnosť jej zvolenia pre Košický kraj, takže nemohla byť naplnená dikcia zákona,“ informovala nás hovorkyňa KSK Anna Činčárová.
Neporušil zákon
Podľa slov hovorkyne prokurátor rozhodol, že župan postupoval v súlade so zákonom a využil svoje právo, ktoré mu vyplýva z platnej legislatívy. Ak sa totiž domnieva, že uznesenie zastupiteľstva odporuje zákonu alebo je pre kraj zjavne nevýhodné, nemusí ho podpísať. Následkom je pozastavenie výkonu takého uznesenia. „Predseda KSK podľa prokurátora nepostupoval v rozpore so zákonom. Oprávnenie, ktoré využil, je jeho výlučným právom založeným na jeho úvahe. Podnet na preskúmanie zákonnosti postupu preto prokuratúra odložila ako nedôvodný,“ tvrdí A. Činčárová.
[ad][/ad]Právo predsedu
Ako dôvod nevymenovania zvolenej šéfky komisie župan uviedol, že pre kraj by to bolo nevýhodné. Už v minulosti totiž bola podľa neho členkou viacerých komisií krajského aj mestského zastupiteľstva, na zasadnutí ktorých sa zúčastňovala veľmi sporadicky. „Som rád, že prokuratúra vysvetlila poslankyni Lenártovej, čo je právo predsedu. Tak ako má poslankyňa právo zahlasovať alebo nezahlasovať za uznesenie, také isté je právo predsedu podpísať alebo nepodpísať uznesenie. Je v našom záujme, aby komisie Zastupiteľstva KSK boli funkčné,“ povedal nám župan Trnka.
Arogancia moci
Krajská poslankyňa a viceprimátorka je aj naďalej presvedčená, že župan postupoval svojvoľne.
„Prokuratúra postupovala v zmysle zákona, podľa ktorého nie je oprávnená do spomínaného práva župana zasahovať. Nikde v upovedomení o vybavení podnetu sa však neuvádza, že ho prokuratúra odložila ako nedôvodný. Jednoznačne trvám na tom, že postup predsedu KSK bol prejavom arogancie moci. Ako predsedníčka kultúrnej komisie som v minulom volebnom období viedla 22 z celkovo 23 zasadnutí, čo určite nie je sporadická účasť, ako to uvádza v tlačovej správe KSK. Pán predseda môže mať na svoj postup právny nárok, avšak v histórii sa to ešte nestalo. Určite to nie je z jeho strany prejav úcty a rešpektu, aký si zaslúžia legitímne zvolení kandidáti,“ stojí vo vyhlásení R. Lenártovej.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Diplomat a bývalý prezidentský kandidát Ivan Korčok vstupuje do Progresívneho Slovenska (PS) a bude novým členom predsedníctva hnutia. Oznámil to dnes na tlačovej besede. Na jeho vystúpenie reagoval na sociálnej sieti podpredseda Smeru-SSD Ľuboš Blaha. Podľa neho sa Ivan Korčok iba demaskoval a potvrdil, že spoločne s ďalšími pravičiarmi, idú ovládnuť stranu PS.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.