KSK plánuje aj v tomto roku zelené projekty zamerané na zadržiavanie vody v krajine

Košický samosprávny kraj (KSK) plánuje aj v tomto roku v rámci Programu obnovy krajiny zelené projekty zamerané na zadržiavanie vody v krajine. Kraj vďaka programu od roku 2018 realizuje vodozádržné opatrenia na zlepšenie klímy v obciach a mestách. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
„Naďalej chceme motivovať východniarov, aby sa starali o svoje životné prostredie, pretože príroda nám túto starostlivosť vracia niekoľkonásobne. Len vlani vzniklo vďaka Dobrovoľníckemu centru Košického kraja viac ako 50 vodozádržných opatrení, vďaka čomu sme do prírody vrátili vyše 5,5 milióna litrov vody. V spolupráci s Agentúrou na podporu regionálneho rozvoja Košice, ktorú založil kraj, sa krajským dobrovoľníkom podarilo vybudovať dažďové záhrady aj pri 14 župných stredných školách a jednom zariadené sociálnych služieb. Aktuálne vyberáme z ďalších 55 stredných škôl a zariadení sociálnych služieb, vo vybraných zriadime dažďové záhrady, jazierka či vertikálne zelené steny,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Zásadným projektom bude revitalizácia areálu Strednej priemyselnej školy technickej na Hviezdoslavovej 6 v Spišskej Novej Vsi, ktorá odštartuje v tomto roku. Na tejto župnej strednej škole vznikne pilotná vegetačná strecha s rozlohou 2 270 metrov štvorcových. Asfaltové plochy v areáli nahradia zelené.
„Vďaka víťazným nápadom mladých ľudí, ktorí vlani uspeli v súťaži Voda nad zlato, zrealizujeme tento rok aj ďalšie originálne projekty na župných školách. Napríklad študenti Strednej odbornej škole beauty služieb v Košiciach nadviazali na projekt dažďovej záhrady v areáli a túto jar dobudujú na školskom dvore ďalšie dve dažďové záhrady v rámci vonkajšej eko-učebne. Taktiež tam pre každý prístrešok osadia odtokové rúry, vďaka ktorým škola zachytí a zúžitkuje dažďovú vodu,“ povedal riaditeľ Agentúry na podporu regionálneho rozvoja Košice Jaroslav Tešliar.
V súťaži Voda nad zlato bola úspešná aj Stredná odborná škola dopravy a služieb v Strážskom, ktorá vybuduje zberné nádrže. Takto začne využívať dažďovú vodu na zalievanie kvetín v priestoroch školy aj pestovaných plodín na políčku v jej areáli. O čosi zelenšia bude aj Spojená škola na Kollárovej 17 v Sečovciach.
Vďaka hmyzím hotelom a vtáčím búdkam poskytne na školskom dvore domov rôznym druhom malých užitočných živočíchov. Okrem toho jej v učebni biológie pribudne zelená vertikálna stena, ktorá ukáže hydroponické pestovanie rastlín. Okrem toho, že spríjemní prostredie, poslúži aj ako vynikajúci prírodný zvlhčovač a čistička vzduchu.
Množstvo vodozádržných opatrení si tento rok nachystalo Dobrovoľnícke centrum Košického kraja. Dažďové záhrady sú naplánované napríklad na Strednej odbornej skole dopravy a služieb v Strážskom či v krízovom centre Dorka v Košiciach. V košických mestských častiach Ťahanovce a KVP by mali pribudnúť odvodňovacie kanály. Krajskí dobrovoľníci naďalej pracujú aj na veľkej kampani Voda nie je odpad, ktorá motivuje domácnosti zadržiavať vodu v krajine.
Zdroj: (SITA, mlu;jme)
Odporúčané články

Rekonštrukcia Spievajúcej fontány v centre Košíc je po niečo vyše dvoch mesiacoch od svojho začiatku hotová zhruba na 25 percent. Vzhľadom na schválený harmonogram, ktorý počítal s 10 mesiacmi rekonštrukcie, postupujú stavebné práce v miernom predstihu. Ak všetko pôjde tak hladko ako doteraz, pôvodne naplánovaný termín skončenia rekonštrukcie sa z decembra tohto roka môže skrátiť o niekoľko týždňov. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

Na východnom Slovensku zmizlo bez stopy päť detí. Zúfalí rodičia prosia o pomoc pri pátraní dvoch chlapcov z okresu Prešov a troch súrodencov z Košíc, ktorí sú v podobnom veku. Pátranie bolo vyhlásené dnes (22. 5.).

Pred 14 mesiacmi zriadilo mesto Košice, ako prvá slovenská samospráva, na kúpalisku Červená hniezda Centrum prvého kontaktu (CPK). Odvtedy bolo jeho hlavnou úlohou pomoc ukrajinským utečencom, ktorí kvôli ruskej vojnovej agresii nedobrovoľne opúšťajú svoje obydlia.