KSK rozšíril služby a zmodernizoval niekoľko kultúrnych objektov. Čakajú vás novinky a vychytávky
Na rozširovanie služieb a modernizáciu kultúrnych objektov smerovalo v Košickom samosprávnom kraji viac ako 1,8 milióna eur. Tieto prostriedky pochádzali z eurofondov, kraj sa spolupodieľal na financovaní piatimi percentami. Svoje priestory zmodernizovalo päť organizácií a pribudlo i päť expozícií.
„Nové zážitky pre návštevníkov, ale aj lepšie a profesionálnejšie podmienky pre umeleckú činnosť ponúkne po novom desať župných kultúrnych organizácií,” avizuje župa na svojom webe. Projekty boli realizované do konca minulého roka. Päť nových expozícií, založených na myšlienke živého múzea, a tiež päť nadštandardne zmodernizovaných objektov pribudlo na Spiši, Above, Gemeri aj Zemplíne.
„Vyše 1, 8 milióna eur poslúži návštevníkom aj obyvateľom kraja, poskytnú príjemnejšie prostredie, nové a neopozerané zážitky a našim organizáciám zabezpečia podmienky pre profesionálnu prácu. Dlhodobou snahou župy je vytváranie moderných a funkčných priestorov, ktoré sú schopné konkurovať aj zahraničnej ponuke – výsledkom sú stúpajúce čísla návštevnosti a nárast príjmov kultúrnych organizácií, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Dodal, že kraj sa napriek rozpočtovým obmedzeniam dlhodobo usiluje hľadať vonkajšie zdroje na rozvíjanie kultúrnych služieb.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Má už vyše 40 rokov, no stále ju voláme nová. Nemocnica oslavuje výročie (FOTO)
Živé múzeum ako novodobý trend
„Živé múzeum je trendom vo svete aj v kraji, statické expozície sú prežitkom, a preto sa múzeá a galérie snažia návštevníkom každý rok prinášať interaktívne novinky či digitálne vychytávky,“ vysvetľuje KSK. V Zemplínskom múzeu v Michalovciach sa návštevníci od stredy (24. 1.) môžu vžiť do kože archeológa, otvorili tam stálu výstavu. Od 15. februára si návštevníci Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove budú môcť vychutnať novú stálu expozíciu „Zemplín Antiqua“.
Hudba a gemerské výtvarné umenie
Začiatkom februára tiež Východoslovenské múzeum v Košiciach rozšíri svoju ponuku o expozíciu „Zaži gotiku“. „ V Letohrádku Dardanely v Markušovciach na Spiši, ktoré spravuje Múzeum Spiša už návštevníci okúsia hudbu všetkými zmyslami, a to vďaka rozšírenej výstave klávesových hudobných nástrojov. Jej slávnostné sprístupnenie sa bude konať 23. februára. Rozšíriť obzory o zaujímavé témy ponúka Banícke múzeum v Rožňave, históriu aj súčasnosť gemerského výtvarného umenia nájdu návštevníci v „Otvorenej galérii“, ktorá otvorila svoje brány 23. januára,“ vymenúva košická župa.
Obnovené boli divadelné priestory aj priestory knižnice
Divadelné sály, a obzvlášť moderné štúdio, boli zrekonštruované v Spišskom divadle v Spišskej Novej Vsi. „Ich otvorenie bude 16. februára spojené s premiérou šansónového recitálu o Edith Piaf. Okrem toho, modernizáciou prešlo aj v Bábkové divadlo v Košiciach, ktoré v obnovenom šate uvedie 8. marca premiéru hry Pinokio,“ informuje KSK s tým, že v oboch divadlách sa zlepšili i technické podmienky pre zamestnancov. Kraj doplnil, že obnovu absolvovali i Spišské kultúrne centrum a knižnica. „Priestory knižnice sú upravené tak, aby zabezpečili čo najvhodnejšie podmienky nie len pre fanúšikov literatúry, ale aj pre účastníkov vzdelávacích programov a školákov, otvorenie je v pláne 16. februára,“ uviedla župa.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Robotický čašník či virtuálna realita. Škole vďaka grantu pribudli ohromujúce technológie
Zrekonštruovaná Východoslovenská galéria v Košiciach
Obnova sa dotkla i Východoslovenskej galérie v Košiciach, výmenou prešlo osvetlenie výstavných priestorov i informačné technológie. Počas februára by tiež mala otvoriť aj Shop VSG. „. Zoznam úspešných projektov uzatvára Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, ktorá zmodernizovala svoje regionálne oddelenie a uspela aj so zámerom rozšíriť študovňu a zaobstarať knihobox. Otvorenie je pripravené 28. marca,“ uzatvára KSK.
Zdroj: (SITA, kl)
Galéria
Odporúčané články
Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami. Zároveň sa však potvrdilo, že na výsledkoch žiakov sa výrazne odráža socioekonomické zázemie – deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či počítačmi v domácnosti dosiahli lepšie výsledky.
Od dnes začína druhá etapa rekonštrukčných prác v mestskej časti (MČ) Kavečany. Tá ovplyvní premávanie mestskej hromadnej dopravy (MHD).
Počas prvých dvoch novembrových týždňov čakajú cestujúcich v Košickom kraji dočasné výluky na viacerých vlakových úsekoch.