KSK začal s geotermálnym vrtom. Dočkáme sa vlastného aquaparku?
Dnes (1. 2.) sa s veľkou vrtnou súpravou začal vŕtať geotermálny vrt pri Čižaticiach. Na tomto projekte s Košickým samosprávnym krajom spolupracuje Technická univerzita v Košiciach. Na tlačovej besede o tom informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a dekan Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií na TUKE, Michal Cehlár.
“Vrtná súprava by mala začať vŕtať od hĺbky 30 metrov do potrebnej hĺbky. Hovorím potrebnej, keďže sú rôzne predpoklady. My odhadujeme hĺbku približne 2 až 2,3 kilometra pod zemou, kde by sme mali naraziť na geotermálnu vodu alebo geotermálnu energiu, avšak môže to byť aj viac,” uviedol predseda Košického samosprávneho kraja, Rastislav Trnka. “Táto vrtná súprava môže hĺbiť až do hĺbky 3,7 kilometra,” dodal Trnka s tým, že predpoklad je hĺbka tých 2 až 2,3 kilometrov.
Vrtná súprava, ktorá bude použitá na vŕtanie geotermálneho vrtu má 36 metrov. Podľa slov predsedu Košického samosprávneho kraja by mohli byť nejaké výsledky z vrtu do troch mesiacov. Technická univerzita bude na tomto projekte priebežne odoberať vzorky. Keď narazia na geotermálnu vodu, resp. energiu, urobí sa rozbor. Výsledky by mali obsahovať prietok, zloženie a teplotu vody. Na základe výsledkov budú potom vedieť povedať, na čo bude môcť geotermálna voda, resp. geotermálna energia slúžiť. Podľa slov Rastislava Trnku by mala byť geotermálna voda alebo energia vo veľkom množstve.
“Cieľom Košického samosprávneho kraja je, aby sme tu vybudovali aquapark a potom prichádzajú do možnosti, ak tá teplota bude vyššia ako povedzme 45 stupňov, aj ďalšie funkcie,” uviedol Trnka. O tých budú informovať hneď, ako budú vedieť čo presne sa pod zemou nachádza. Predseda Trnka verí, že do troch mesiacov budú výsledky a budú môcť povedať, aké budú ďalšie kroky v tomto projekte.
“Naša aktivita je sústredená na aktivity súvisiace s energetikou, so surovinami a keďže na našej fakulte dlhodobo prebieha výskum v oblasti geotermu, tak máme z čoho čerpať. Ten výskum sa týkal samotnej širšej geológie tohto územia a potom aj takej užšej geológie, kde sme zisťovali geofyzikálnymi metódami možnosti výskytu toho čo potrebujeme, a to je voda a teplota,” uviedol dekan Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií. Po mnohých meraniach zistili, že pre vytvorenie geotermálneho vrtu je miesto pri Čižaticiach najideálnejšie. Podľa slov dekana Cehlára predpokladajú, že sa dopracujú k takým teplotám, ktoré umožnia využívať vodu nie len na rekreačné účely, ale aj na energetické účely.
Zdroj: (FB/Košický samosprávny kraj, ZL)
Odporúčané články
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.