Ktoré letné aktivity predstavujú najväčšie riziko pre vaše deti?
Letné prázdniny pomaly „klopú“ na dvere a mnohí sa už nevedia dočkať, čo všetko počas voľných slnečných dní stihnú. V tejto súvislosti je dôležité upriamiť pozornosť na niektoré aktivity, pri ktorých netreba zabúdať na bezpečnosť a prevenciu. Téme sa venuje traumatológ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Jozef Kubašovský.
Úvodom dáva lekár do pozornosti nafukovacie atrakcie, ktoré sa vyskytujú na oslavách, pri kúpaliskách či iných lokalitách spojených so zvýšeným pohybom detí. “Ako rizikové aktivity boli definované skákania na atrakciách, pád mimo mechanizmus, kolízia s inou hrajúcou sa osobou, kontakt s mechanizmom atrakcie – sieťou a mantinelom. Najčastejšou diagnózou pri tomto vzniku poranenia boli zlomeniny, natiahnutia, podvrtnutia. Prevahu mali úrazy dolných končatín, nasledovalo poranenie horných končatín a ostatné časti tela,“ priblížil traumatológ MUDr. Jozef Kubašovský s dôrazom na potrebnú prítomnosť dozoru a dodržiavanie pokynov prevádzkovateľa a výrobcu.
Trampolína
Až ¾ úrazov sú spojené s prítomnosťou viacerých osôb na trampolíne. „Čo sa týka výskytu a lokalizácie jednotlivých úrazov, hovoríme o poraneniach končatín, ako napríklad skeletu v oblasti lakťa a predlaktia, zlomeniny ramennej kosti či úrazy v oblasti členka a kolena. Ďalej hovoríme o poraneniach hlavy a krku i tých špecifických (zlomenina holennej kosti, úrazy hrudnej kosti, poškodenie cievy na krku a chrbtice v oblasti krku). Najzávažnejšie poranenia, okrem vyššie spomenutých, sú poranenia spojené s aktivitou na trampolíne a tragickým výsledkom, exitom, napríklad po páde na konštrukciu trampolíny, poranenia krčnej chrbtice, pád mimo trampolíny, lézie miechy v krčnej oblasti, úmrtie pre kardiálnu zástavu a podobne,“ priblížil MUDr. Kubašovský.
Bazény
Významnou aktivitou detí počas letných prázdnin sú aj hry vo vode, pričom na verejných kúpaliskách by mal byť zabezpečený dozor. Avšak aj domáce bazény, ktorých počet rastie, predstavujú vysokorizikovú oblasť aktivity detí. Obozretnosť je na mieste aj pri voľných vodných plochách a hlavne tečúcich vodných tokoch. „V prevencii je zdôrazňovaná nutnosť prítomnosti dospelej osoby, zabezpečenie okolia bazéna a zabránenie náhodnému pádu do bazéna. Nebezpečné sú aj nafukovacie zábavné predmety ako napríklad kolesá, nafukovačky. Znemožňujú dohľad nad dieťaťom a blokujú kontrolu pri vzniku ťažkostí. Významným faktorom je aj znalosť plávania, plavecký výcvik. Rizikovým miestom je aj detský bazén,” odporučil MUDr. Kubašovský.
Aktivity v domácnosti, na dvore či v záhrade
Pri neprítomnosti rodičov počas prázdnin je rizikovým miestom pre deti, hlavne mladšieho veku, aj samotný pobyt v inak bezpečnej domácnosti či v okolí domu. Popisované sú pády zo schodov, okien a nábytku, u starších detí sa udávajú pády z balkónov, rebríkov a striech. Prevenciou zdravia ohrozujúcich pádov sú technické zabezpečenia ako napríklad bezpečnostné zámky okien, balkónov, zabezpečenie nemožnosti prístupu k rebríkom, otvorom na strechách.
Bicykel, trojkolka, kolobežka, korčule, skejtbord
Autori z Veľkej Británie vyhodnotili výskyt zlomenín u detí a konštatovali, že bicyklové úrazy boli príčinou zlomenín v 63 %. Podľa MUDr. Kubašovského používanie prilby počas jazdy redukuje riziko poranenia hlavy až o 85 %. Upozorňuje sa na zákaz používania trojkolky alebo kolobežky v blízkosti bazénov, ciest a dopravy, zákaz prítomnosti viac ako jednej osoby na bicykli či riadenia bicykla deťmi v nočných hodinách. Britskí autori vyhodnotili po úrazoch na bicykli ako druhú príčinu zlomenín u detí pád zo skateboardu a pri korčuľovaní.
Kontakt s domácimi zvieratami, psami
„Nárast úrazovosti pri kontakte s vlastným, susedovým či neznámym psom v letných mesiacoch je spôsobený viacerými faktormi. Jedným z nich sú vysoké vonkajšie teploty a možné prehriatie organizmu psa, nedostatok tekutín. Ďalším negatívnym faktorom je neprítomnosť dospelých a možnosť hry s „domácim miláčikom“, ktorú by inak dospelí nedovolili. Väčšina poranení detí psami je poranenie „vlastnými“ psami, viac ako 50 % pri pokuse o oddelenie dvoch „bijúcich“ sa psov. U malých detí do 12 rokov býva najčastejšie poranená časť tela hlava, tvár a krk. Samotná prvá pomoc a ošetrenie rán po pohryzení psom vyžaduje znalosti a skúsenosti, nemožno vylúčiť aj trvalé následky,“ vymenoval lekár Nemocnice AGEL Košice-Šaca.
Zdroj: (Nemocnica AGEL Košice-Šaca)
Odporúčané články
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.