Kultúra volá o pomoc
Nové nariadenia vlády a odporúčania zdravotníkov sa týkajú aj všetkých kultúrnych podujatí, ktoré by sa mali od 1. októbra zrušiť. Tie však zatiaľ nie sú úplne detailne definované. Spresnenia by mali byť známe v stredu (30. 9.).
„Podľa pondelkových vyhlásení premiéra to vyzerá, že budeme musieť prevádzku nášho Kina Úsmev opätovne zastaviť a tým pádom zrušiť všetky plánované projekcie, premiéry, festivaly a vystúpenia. Riešime možnosť projekcií online, veríme že vláda ponúkne aj nejaké riešenia kompenzácie, keďže sme stále nedostali avizovanú podporu, ktorá sa týka kompenzácie ešte z prvého lockdownu z jari,“ hovorí riaditeľ Lukáš Berberich. Verí však, že vláda na to tentoraz myslela a má pripravenú pomoc.
[ad][/ad]Nikto sa u nás nenakazil
Najnovšie opatrenia považuje L. Berberich za neadekvátne: „Na kultúrnych podujatiach, pri ktorých sú dodržané odporúčané opatrenia (sedenie v rozostupoch, rúška, pravidelná dezinfekcia), sa diváci nenakazujú. Potvrdzuje to aj naša skúsenosť z júna, keď sme na podujatí mali hostku, ktorá bola neskôr pozitívne testovaná na COVID-19, avšak nikto z prítomných sa nenakazil.“
Kompetentní si musia podľa šéfa košického Úsmevu uvedomiť, že zatváranie kultúrnych inštitúcií v druhej vlne a bez adekvátnej kompenzácie bude pre mnohých likvidačné.
V Tabačke považujú v pondelok zverejnené opatrenia za ploché a nezohľadňujúce špecifické situácie, ktoré súvisia s realizáciou podujatí v kultúrnych centrách ako je to ich.
„Už pred časom sme prijali základné opatrenia proti šíreniu vírusu. Podujatia sme realizovali zodpovedne, chránili sme seba aj našich divákov, uvedomujúc si, že situácia je zložitá a jej zhoršenie môže mať pre centrum katastrofálne následky. Pri zohľadnení aktuálneho vyhlásenia môže byť ďalším opatrením z našej strany len pozastavenie činnosti centra,“ hovorí Zuzana Psotková, generálna manažérka Tabačky. Vyše tridsať podujatí určených pre verejnosť v októbri, už zrušili alebo preložili na neurčito.
Diskriminačné opatrenia
Zuzana Psotková hovorí, že opatrenia, ktoré sa chystajú sú neodborné a voči kultúrnym a športovým podujatiam diskriminačné: „Vzhľadom na fakt, že aktuálne nie je známy žiadny prípad, kedy došlo ku šíreniu vírusu na kultúrnom podujatí, považujeme opatrenia za drastické a pre kultúrnu obec likvidačné. O to skôr, že nie sú sprevádzané žiadnymi podpornými opatreniami pre organizácie a jednotlivcov, ktorí v (nezávislej) kultúre pracujú.“
[article slug=”statne-divadlo-kosice-rusi-predstavenia-zaznamenalo-nakazu-koronavirusom”][/article]Oficiálne do 4. októbra je v karanténe Štátne divadlo v Košiciach, keďže u nich bola zaznamenaná nákaza koronavírusom importovaná cez rodinné kontakty.
„Z preventívnych dôvodov všetci zamestnanci, u ktorých nie je nevyhnutná prítomnosť na pracovisku, pracujú formou home office, respektíve umelci študujú doma a podstupujú nevyhnutnú dobrovoľnú domácu izoláciu,“ uviedol hovorca divadla Svjatoslav Dohovič. Ako sa situácia bude vyvíjať neskôr, oznámia v najbližších dňoch.
Divadlo Thália na svojej webovej stránke uviedlo, že je nútené od 1. októbra zrušiť všetky októbrové akcie na základe vládneho nariadenia.
O stanovisko sme požiadali aj vedenie Bábkového divadla, do uzávierky vydania sa však neozvali.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.