Kultúrne organizácie Košického kraja zavádzajú energetické opatrenia
Energetická kríza je akútnou globálnou témou, na ktorú iniciatívne reaguje aj 20 kultúrnych organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK) a zavádzajú opatrenia na šetrenie energie. Prijaté opatrenia zohľadňujú typ a špecifiká každej z nich. Informoval o tom hovorca KSK Michal Hudák.

„Po ťažkej skúške spôsobenej pandémiou nás čaká nová výzva, ktorú spôsobí energetická kríza. Budeme však robiť všetko preto, aby zavádzané oparenia návštevníci pocítili čo najmenej a hlavne, aby neprekazili zážitok z kultúry v našom kraji. Župné kultúrne organizácie začali už od septembra úspešne zavádzať mnohé energetické opatrenia. V praxi do vyzerá napríklad tak, že v múzeách a galériách došlo k obmedzeniu dekoratívneho osvetlenia budov. V nočných hodinách tak v najbližšom čase zhasne aj Pamätník dargovských hrdinov v Dargovskom priesmyku či Kaštieľ Andrássyovcov v Trebišove,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Znižovanie prevádzkovej teploty, revízia elektrospotrebičov a racionalizácia ich používania, k tomu dôsledné odpájanie od siete či prehodnocovanie obsadenosti miestností zamestnancami. To sú opatrenia, ktoré sa v krajských kultúrnych zariadeniach objavujú najčastejšie aj preto, že je možné ich uplatniť v každom type organizácie.
Počas zimného obdobia budú upravené aj otváracie hodiny jednotlivých expozícií v múzeách a galériách, a to na základe štatistík návštevnosti. Okrem toho, organizácie zvážia aj prevádzku jednotlivých depozitárov. Knižnice budú, rovnako ako múzeá a galérie, prehodnocovať skracovanie výpožičných časov pre verejnosť, čitateľom však ostane komfort vo forme nových biblioboxov či knihoboxov a pomocníkom sa stane aj elektronický systém objednávania kníh. Skúšky divadelných hier budú presunuté do menších priestorov s nižšou energetickou náročnosťou, divadlá budú postupne obmieňať audiovizuálne prvky za tie, ktoré sú energeticky úspornejšie.
Opatrenia týkajúce sa kultúrnych a osvetových centier budú vplývať predovšetkým na zamestnancov. Tam, kde to bude možné, sa zmení systém obsadenia budovy a zavedie sa tzv. open space. K ďalším efektívnym možnostiam patrí aj postupné zavádzanie alternatívnych energetických riešení – postupný prechod napríklad na solárnu energiu, aj prehodnocovanie a následné riešenie energetickej náročnosti budov.
Zdroj: kh, mlu
Odporúčané články

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

Košice sa v dňoch 11. až 16. marca 2025 stali dejiskom medzinárodného tenisového turnaja mladých talentov. Národné tréningové centrum (NTC) privítalo vyše 170 hráčov a hráčok do 14 rokov z 21 krajín sveta. Na kurtoch sa stretli zástupcovia Francúzska, Nemecka, Poľska, Ukrajiny, Litvy, Rakúska, USA, Holandska, Česka a ďalších štátov. Turnaj, zaradený do kalendára Tennis Europe Junior Tour, priniesol päť dní plných napätia a kvalitného tenisu.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach vyzýva všetky subjekty na vykonanie jarnej preventívnej celoplošnej deratizácie, ktorá má prebiehať v období od 15. marca do 15. mája 2025 na území okresov Košice I až IV.