Kultúrne organizácie Košického kraja zavádzajú energetické opatrenia
Energetická kríza je akútnou globálnou témou, na ktorú iniciatívne reaguje aj 20 kultúrnych organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Prijaté opatrenia zohľadňujú typ a špecifiká každej z nich.

„Po ťažkej skúške spôsobenej pandémiou nás čaká nová výzva, ktorú spôsobí energetická kríza. Budeme však robiť všetko preto, aby zavádzané oparenia návštevníci pocítili čo najmenej a hlavne, aby neprekazili zážitok z kultúry našom kraji. Župné kultúrne organizácie začali už od septembra úspešne zavádzať mnohé energetické opatrenia. V praxi do vyzerá napríklad tak, že v múzeách a galériách došlo k obmedzeniu dekoratívneho osvetlenia budov. V nočných hodinách tak v najbližšom čase zhasne aj Pamätník dargovských hrdinov v Dargovskom priesmyku či Kaštieľ Andrássyovcov v Trebišove. Župné galérie, múzeá, knižnice, divadlá aj osvetové strediská majú vždy čo ponúknuť, nepoľavujú v novinkách ani v skvelých projektoch. Verím, že východniari aj návštevníci im preto zostanú verní aj naďalej,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Znižovanie prevádzkovej teploty, revízia elektrospotrebičov a racionalizácia ich používania k tomu dôsledné odpájanie od siete či prehodnocovanie obsadenosti miestností zamestnancami. To sú opatrenia, ktoré sa v krajských kultúrnych zariadeniach objavujú najčastejšie aj preto, že je možné ich uplatniť v každom type organizácie.
Počas zimného obdobia budú upravené aj otváracie hodiny jednotlivých expozícií v múzeách a galériách, a to na základe štatistík návštevnosti. Okrem toho, organizácie zvážia aj prevádzku jednotlivých depozitárov. Knižnice budú, rovnako ako múzeá a galérie, prehodnocovať skracovanie výpožičných časov pre verejnosť, čitateľom však ostane komfort vo forme nových biblioboxov či knihoboxov a pomocníkom sa stane aj elektronický systém objednávania kníh. Skúšky divadelných hier budú presunuté do menších priestorov s nižšou energetickou náročnosťou, divadlá budú postupne obmieňať audiovizuálne prvky za tie, ktoré sú energeticky úspornejšie.
Opatrenia týkajúce sa kultúrnych a osvetových centier budú vplývať predovšetkým na zamestnancov. Tam, kde to bude možné sa zmení systém obsadenia budovy a zavedie sa tzv. „open space“.
K ďalším efektívnym možnostiam patrí aj postupné zavádzanie alternatívnych energetických riešení – postupný prechod napríklad na solárnu energiu, aj prehodnocovanie a následné riešenie energetickej náročnosti budov.
Zdroj: Archív KSK
Odporúčané články

Na základnej škole (ZŠ) Mateja Lechkého 4 na Sídlisku KVP vládne od januára čulý stavebný ruch. Mesto prerába nevyužívané priestory školy, v ktorých sa po rekonštrukcii vytvorí elokované pracovisko neďalekej materskej školy (MŠ) Húskova 45 s cieľom rozšíriť jej kapacitu. V nových priestoroch vznikne jedna trieda škôlky pre 20 detí.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od odhalenia nelegálnej výrobne cigariet po tragédiu na Ťahanovciach. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

Vyhliadková veža na vrchu Hradová, ktorá ponúka jedinečné výhľady na Košice a okolitú krajinu, by sa po rokoch mala dočkať rozsiahlej rekonštrukcie. Plány zahŕňajú modernizáciu osvetlenia, opravu konštrukcie a nový informačný systém.