Kultúrne organizácie Košického kraja zavádzajú energetické opatrenia
Energetická kríza je akútnou globálnou témou, na ktorú iniciatívne reaguje aj 20 kultúrnych organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Prijaté opatrenia zohľadňujú typ a špecifiká každej z nich.
„Po ťažkej skúške spôsobenej pandémiou nás čaká nová výzva, ktorú spôsobí energetická kríza. Budeme však robiť všetko preto, aby zavádzané oparenia návštevníci pocítili čo najmenej a hlavne, aby neprekazili zážitok z kultúry našom kraji. Župné kultúrne organizácie začali už od septembra úspešne zavádzať mnohé energetické opatrenia. V praxi do vyzerá napríklad tak, že v múzeách a galériách došlo k obmedzeniu dekoratívneho osvetlenia budov. V nočných hodinách tak v najbližšom čase zhasne aj Pamätník dargovských hrdinov v Dargovskom priesmyku či Kaštieľ Andrássyovcov v Trebišove. Župné galérie, múzeá, knižnice, divadlá aj osvetové strediská majú vždy čo ponúknuť, nepoľavujú v novinkách ani v skvelých projektoch. Verím, že východniari aj návštevníci im preto zostanú verní aj naďalej,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Znižovanie prevádzkovej teploty, revízia elektrospotrebičov a racionalizácia ich používania k tomu dôsledné odpájanie od siete či prehodnocovanie obsadenosti miestností zamestnancami. To sú opatrenia, ktoré sa v krajských kultúrnych zariadeniach objavujú najčastejšie aj preto, že je možné ich uplatniť v každom type organizácie.
Počas zimného obdobia budú upravené aj otváracie hodiny jednotlivých expozícií v múzeách a galériách, a to na základe štatistík návštevnosti. Okrem toho, organizácie zvážia aj prevádzku jednotlivých depozitárov. Knižnice budú, rovnako ako múzeá a galérie, prehodnocovať skracovanie výpožičných časov pre verejnosť, čitateľom však ostane komfort vo forme nových biblioboxov či knihoboxov a pomocníkom sa stane aj elektronický systém objednávania kníh. Skúšky divadelných hier budú presunuté do menších priestorov s nižšou energetickou náročnosťou, divadlá budú postupne obmieňať audiovizuálne prvky za tie, ktoré sú energeticky úspornejšie.
Opatrenia týkajúce sa kultúrnych a osvetových centier budú vplývať predovšetkým na zamestnancov. Tam, kde to bude možné sa zmení systém obsadenia budovy a zavedie sa tzv. „open space“.
K ďalším efektívnym možnostiam patrí aj postupné zavádzanie alternatívnych energetických riešení – postupný prechod napríklad na solárnu energiu, aj prehodnocovanie a následné riešenie energetickej náročnosti budov.
Zdroj: Archív KSK
Odporúčané články
S príchodom chladných dní sa aj košické fontány začínajú pripravovať na zimný spánok. Symbolické vypnutie Spievajúcej fontány na Hlavnej ulici prebehlo v nedeľu 20. októbra.
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.