Kúpi KSK U. S. Steel za 1 euro?
AKTUALIZOVANÉ
V prípade košického závodu U. S. Steel vidí vedenie KSK podobný vývoj, ako sa udial koncom januára 2012 v bývalých oceliarňach tejto fabriky v Srbsku, v Železara Smederevo.
Dočasným vstupom do U. S. Steel Košice chce predísť následkom negatívneho vývoja v závode, najmä prepúšťaniu ďalších zamestnancov.
Veľké obavy
Košický samosprávny kraj (KSK) má obavu o ďalší osud fabriky U. S. Steel Košice, ktorá je najväčším zamestnávateľom v kraji. Oceliarne ohlásili do konca roka 2021 odchod 2 500 zamestnancov. „V závode a jeho dcérskych spoločnostiach pracuje celkovo 12 000 ľudí, preto sa tejto situácii nemôžeme nečinne prizerať. Máme obavu o zachovanie konkurencieschopnosti podniku, o jeho dlhodobé prežitie a tiež o zachovanie zamestnanosti v kraji,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.
S predstaviteľmi oceliarní inicioval predseda stretnutie, kde sa informoval o súčasnej situácii v podniku a tiež o vízii spoločnosti. Za najväčší súčasný problém závodu označil prezident U. S. Steel James Bruno takzvané environmentálne dane Európskej únie. Výrobcovia z EÚ sa cítia byť týmito poplatkami diskriminovaní, producenti ocele z krajín mimo Únie majú voči nim konkurenčnú výhodu.
[ad][/ad]Miliardový investičný dlh
Na stretnutí otvoril Trnka aj otázku investičného dlhu, ktorý kraj považuje za hlavný dôvod stagnácie podniku, nedostatočného odbytu a následného znižovania stavov zamestnancov. Investičný dlh americkej spoločnosti je odhadovaný na približne 1 miliardu eur. „Nazdávame sa, že hlavne nízka miera investícií do modernizácie a rozvoja podniku má za následok znižovanie konkurencieschopnosti U. S. Steel na trhu,“ poznamenal Trnka.
Ponúkli pomocnú ruku
V prípade košického závodu vidí vedenie KSK podobný vývoj, ktorý vyvrcholil koncom januára 2012 v bývalých oceliarňach U. S. Steel v Srbsku, v Železara Smederevo. V srbskej fabrike sa znížil dopyt kvôli nedostatočným investíciám do modernizácie, následne nastalo prepúšťanie zamestnancov a zadlženie fabriky. Podobný vývoj so znepokojnením sledujeme aj tu, preto chce vedenie KSK podať pomocnú ruku a predísť ešte horšej situácii. „Vzhľadom na predchádzajúcu diskusiu o investičnom dlhu a ekonomických problémoch, s ktorými U. S. Steel bojuje, sme vedeniu spoločnosti ponúkli pomocnú ruku. Aby sme predišli následným problémom a uchránili zamestnanosť v kraji, zatiaľ neoficiálne sme ponúkli odkúpenie závodu U. S. Steel Košice za obdobných podmienok ako v srbskom Smeredeve, kde prešli oceliarne do rúk verejného sektora za 1 dolár,“ ozrejmil Trnka. Ako dodal, košický manažment o predaji rozhodnúť nemôže. Americké vedenie korporácie sa však bude touto ponukou zaoberať, keď bude doručená oficiálne.
A čo na ponuku hovoria košickí hutníci? „K medializovanej správe Košického samosprávneho kraja sa nebudeme vyjadrovať,“ uviedla pre KOŠICE:DNES Ľubomíra Šoltésová z U. S. Steel Košice.
Továreň na výrobu a spracovanie ocele zamestnáva asi 5 000 ľudí. Bola založená v roku 1913. V septembri 2003 spoločnosť Železara, v tom čase nazývaná SARTID, kúpila americká spoločnosť US Steel. Už v roku 2005 bola táto spoločnosť vyhlásená za najväčšieho srbského vývozcu. Avšak kvôli poklesu cien ocele na svetovom trhu, poklesu dopytu a zložitým podmienkam vo východnej Európe sa US Steel oficiálne stiahol a v januári 2012 predal fabriku srbskej vláde za 1 dolár. Zanechal však dlh 40 miliónov dolárov.
Prvý tender bol vyhlásený v apríli 2012 a bol neúspešný, pretože neexistovali žiadne záväzné ponuky.
V marci 2015 ovládol prvú európsku oceliareň čínsky kapitál. Boli to spoločnosti HPK Engineering a HPK Management so slovenskými manažérmi. Do čela reštrukturalizácie stratového biznisu srbskej oceliarne sa totiž postavil košický obchodník s oceľou Peter Kamarás. Košičan stál napokon i na konci záchrany krachujúcej huty, ktorú kúpila za 46 miliónov eur druhá najväčšia oceliareň sveta Hebei Iron and Steel Group (HBIS), ktorá sa po roku 2016 premenovala Hesteel Group Company Limited.
Pôvodne plánovali investovať do závodu 300 miliónov dolárov v priebehu 2 rokov a zvýšiť produkciu na 2,2 milióna ton. Hesteel Srbsko ukončilo kalendárny rok 2018 ako najväčší srbský hrubý vývozca s vývozom v hodnote 749,5 milióna EUR. Za kalendárny rok 2018 vyrobili približne 2 milióny ton výrobkov z ocele.
Narodil sa v Košiciach, vyštudoval chémiu na Univerzite Karlovej v Prahe, neskôr pokračoval v doktorandskom štúdiu vo Washingtone a v Baltimore na postdoktorandskej praxi. Stojí na čele spoločnosti Pikaro, ktorá sa zaoberá obchodom s nerastnými surovinami pre firmy v hutníctve. Pred dvoma rokmi so svojím tímom prevzal riadenie srbskej štátnej oceliarne v Smedereve a pripravil ju na predaj čínskej skupine HeSteel za 54 miliónov eur. Ide o fabriku, ktorú srbskému štátu po privatizácii vrátil americký U.S. Steel.
(Zdroj: etrend.sk)
(JV)
Čítajte aj:
Andrej Kiska: Vláda musí reagovať na prepúšťanie v U. S. Steel a ďalších podnikoch
Odborári odovzdali Pellegrinimu petíciu za záchranu oceliarstva
Odborári chcú odvrátiť masívne prepúšťanie v U. S. Steel
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Vážna dopravná nehoda sa dnes odohrala na ceste medzi Veľkým Folkmárom a obcou Košická Belá. Incident, ktorý dočasne obmedzil dopravu v oboch smeroch, sa stal približne kilometer pred prameňom sv. Gregora.