Legiovlak je už otvorený
(Aktualizované) Košická Hlavná ulica pred budovou Slovenského technického múzea dnes pripomínala obdobie spred sto rokov. Historické vagóny, chlapi v dobových uniformách i tóny vojenskej dychovky boli totiž súčasťou otvorenia expozície Legiovlaku.
Celých trinásť dní bude replika vlaku, v akom žili a bojovali československí legionári počas 1. svetovej vojny, prístupná zadarmo Košičanom i návštevníkom mesta. Pojazdné múzeum slávnostne otvorili dnes predpoludním za účasti predstaviteľov Ozbrojených síl SR, organizácií mesta a zástupcov Československej obce legionárskej. Príjemným osviežením pre stovky zvedavých ľudí boli známe melódie v podaní Vojenskej hudby z Banskej Bystrice.
[ad][/ad]Obrovský záujem
Vagóny s historickými exponátmi sa hneď po otvorení zaplnili návštevníkmi dychtiacimi po histórii. Zvedavo si prezerali zariadenie zdravotníckeho, poštového, obytného, ale aj plošinového ozbrojeného vozňa s historickými guľometmi a kanónom.
Záujem košickej verejnosti potešil najmä členov posádky Legiovlaku. „Otvorenie bolo naozaj dôstojné, môžem to prirovnať k slávnostnému otvoreniu pred prvou jazdou v roku 2015. Žiadna zo zastávok v Česku či na Slovensku sa však atraktivitou historickému centru Košíc nemôže rovnať,“ myslí si veliteľ posádky vlaku Petr Čížek. Absolútnu spokojnosť s doterajším priebehom výnimočnej výstavy vyjadril aj autor projektu Legiovlaku na Hlavnej Ján Melich zo Slovenského technického múzea.
Informácie na mieste
Zaujímavou možnosťou putovného múzea je príležitosť pre príbuzných mužov, ktorí boli pred storočím legionármi. O svojich predkoch sa môžu viac dozvedieť priamo vo vlaku. „Máme databázu legionárov a sčasti aj vojakov rakúsko-uhorskej armády, ich zaradenia a pôsobenia. Ak si ľudia so sebou donesú flash disk, môžu si to hneď aj stiahnuť. Privítali by sme, keby príbuzní legionárov doniesli zo svojich súkromných archívov dobové fotografie alebo dokumenty. Hneď na mieste ich môžeme oskenovať a zaradiť do našej databázy,“ hovorí P. Čížek.
foto: Iveta Vaculová
Odporúčané články
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.