Lekárska fakulta UPJŠ požičala nemocnici respiračné prístroje
Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach zapožičala Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice sedem respiračných prístrojov s príslušenstvom.
Po jednoduchej technickej prestavbe by mohli pomôcť pacientom s ochorením COVID-19. Ako za fakultu informovala Jaroslava Oravcová, doposiaľ využívali respiračné prístoje na výskumnú činnosť.
[ad][/ad]Poslúžia na oddelení anestéziológie
Po novom by mali slúžiť pre potrebu oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) UNLP. Ich celková hodnota je 130-tisíc eur a sú štandardne využívané na takzvanú neinvazívnu ventiláciu bez potreby intubácie pacienta. Ako povedal prednosta Kliniky pneumológie a ftizeológie LF UPJŠ a UNLP Košice Pavol Joppa, ide o ventilačné prístroje vyššej rady.
„Po jednoduchom technickom upgrade je možné použiť ich aj na riadenú umelú pľúcnu ventiláciu spojenú so zaintubovaním pacienta, a preto sa budú dať v prípade potreby použiť aj u chorých s ťažkou formou ochorenia COVID-19, u ktorých dochádza k vážnemu poškodeniu pľúc a vyžadujú hospitalizáciu na OAIM,“ uviedol.
Využívali ich na výskum
Ventilačný systém zakúpila LF zo svojich zdrojov a šesť ventilačných prístrojov zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Zaobstarali ich v rámci výskumných projektov orientovaných na neinvazívnu pľúcnu ventiláciu nosovou alebo tvárovou maskou pri chronických pľúcnych chorobách s dychovým zlyhávaním.
„Predmetom výskumu nebola liečba pacientov touto dnes už štandardnou metódou, ale riešenie výskumných projektov zameraných na identifikáciu iných, mimopľúcnych účinkov takejto liečby, napríklad jej vplyv na srdcovocievny systém,“ dodal Joppa.
(TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Ministerstvo vnútra SR začína tento týždeň vydávať občianske preukazy s redizajnovaným vizuálom. Ako rezort informoval, nové preukazy sú vyrobené z viacvrstvového polykarbonátu, čo zaručuje jeho vysokú odolnosť. Obsahujú tiež moderný čip s duálnym rozhraním, ktorý umožňuje bezpečné uchovávanie údajov a zároveň ich využívanie v elektronickej komunikácii so štátom.
Mestskí policajti sa opäť osvedčili ako záchrancovia v kritických situáciách. Vo večerných hodinách 1. januára 2025 zasahovali pri záchrane muža, ktorý sa ocitol v ľadovej vode jazera v lokalite medzi Čiernomorskou a Azovskou ulicou.
Rezort zdravotníctva už rieši problém s e-receptami. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) tlačovej agentúre SITA potvrdilo, že už intenzívne rieši problematiku s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI) a zástupcami jednotlivých zdravotných poisťovní. Ich cieľom je čo najskôr zmierniť dopad na verejnosť po zmene zákona ohľadom predpisu lieku na strane poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.