Lekárska fakulta v Košiciach prijme viac študentov
Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach je po rokovaniach so zástupcami ministerstva financií pripravená prijať dodatočných štyridsať študentov. V nasledujúcom akademickom roku by teda malo nastúpiť celkovo 250 študentov na odbor všeobecné lekárstvo a 50 na zubné lekárstvo.
Jaroslava Oravcová, PR manažérka LF UPJŠ uviedla, že počty prijímaných slovenských študentov sú na fakulte v posledných rokoch ustálené.
[ad][/ad]Záujem študentov je stále vysoký
„Prijímame zhruba 220 uchádzačov na Všeobecné lekárstvo a 40 uchádzačov na Zubné lekárstvo. Počet záujemcov o štúdium je však niekoľkonásobne vyšší,“ vysvetlila Oravcová. Na všeobecné lekárstvo sa na akademický rok 2018/2019 hlásilo približne 950 a na zubné lekárstvo 300 uchádzačov. Do prvého ročníka by mali nastúpiť uchádzači, ktorí dosiahli najlepšie výsledky pri prijímacích skúškach. Prevažná väčšina z nich svoje štúdium aj ukončí.
„Sme schopní v nasledujúcom akademickom roku prijať o 30 študentov viac na všeobecné lekárstvo a o desať viac 10 na zubné. Prijatí budú samozrejme ďalší uchádzači s najvyšším počtom bodov,“ dodala Oravcová. Pri počte 220 prijatých sú úspešní tí s najnižším počtom bodov 709 z 800. Pri počte 250 študentov to budú aj takí, ktorí dosiahli najnižší počet bodov 693. „Reálne pôjde však o trochu nižšie číslo, keďže študenti majú možnosť absolvovania prijímacích skúšok na rôznych fakultách, niektorí dajú nakoniec prednosť inej škole doma alebo v zahraničí a čiara sa teda posunie nižšie,“ doplnila Oravcová.
[ad2][/ad2]Krok k podpore zdravotníctva
Lekárska fakulta rozhodnutím o dodatočnom prijatí študentov reaguje na vyhlásenie predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer–SD), ktorý ich vyzval, aby do ďalšieho akademického roku prijali vyšší počet študentov. Lekárske fakulty v Bratislave, Martine a Košiciach by mali dodatočne prijať radovo 185 nových študentov všeobecného lekárstva a stáť to bude približne dva milióny eur. „Zápasíme neustále s nedostatkom personálu. Tak s nedostatkom lekárov, ako aj zdravotných sestier,“ vysvetlil svoje rozhodnutie premiér. Takéto kroky by podľa neho mali zmierniť nedostatočné množstvo lekárov na Slovensku.
(TASR, PS)
[article slug=”kosicke-odbornicky-v-zdravotnictve-ocenili-doma-i-v-zahranici”][/article]Odporúčané články
Spoločnosť MH Teplárenský holding (MHTH) vyhlásila nové verejné obstarávanie na výstavbu 16-kilometrového teplovodu, ktorý prepojí geotermálne stredisko pri obci Ďurkov s košickou teplárňou. Predpokladaná hodnota zákazky je 67,7 milióna eur. Ide o súčasť projektu na vykurovanie Košíc geotermálnou energiou.
Nájsť večer voľné parkovacie miesto na košickom sídlisku Ťahanovce je pre mnohých vodičov každodenný problém. Po návrate z práce často krúžia po sídlisku niekoľko minút, kým sa im podarí zaparkovať. Niektorí nakoniec zastavia aj na miestach, ktoré na parkovanie pôvodne ani neboli určené.
Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR) s konečnou platnosťou rozhodol v prípade atentátu na predsedu vlády Roberta Fica z mája 2024. Senát pod vedením predsedu Petra Kaňa v stredu 29. apríla zamietol odvolanie obžalovaného 73-ročného Juraja Cintulu a potvrdil prvostupňový rozsudok. Za obzvlášť závažný zločin teroristického útoku si odpyká trest odňatia slobody v trvaní 21 rokov.