Lekárska komora predstavila koncepciu dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti
Slovenská lekárska komora (SLK) predstavila koncepciu zdravotníctva, ktorej hlavným cieľom je udržateľnosť a dostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Koncepcia zahŕňa úpravu štyroch oblastí, ktoré na stredajšom tlačovom brífingu priblížili predstavitelia SLK.
SLK navrhuje zmenu nastavenia siete ambulantných a nemocničných zariadení, kde dôležitou súčasťou sú zdravotnícki pracovníci. Ďalšou súčasťou je starostlivosť o občana, aby sa vedel pohybovať v systéme. Financovanie systému zdravotnej starostlivosti musí byť nastavené podľa iných pravidiel ako dnes. Navrhujú aj nového správcu verejného zdravotného poistenia. „Verejné financie by mali byť v systéme až do momentu poskytnutia zdravotnej starostlivosti,” povedal prezident SLK Pavel Oravec s tým, že navrhujú zriadiť fond verejného zdravotného poistenia.
SLK považuje za optimálne také nastavenie siete zdravotníckych zariadení, aby rovnomerne po celom Slovensku bola pokrytá všeobecnými lekármi, k nim prislúchajúcimi špecialistami a nemocnicami, a to na princípe obvodov a spádovosti. Pre pacienta je ideálnym stavom to, aby 80 percent pacientov bolo riešených u všeobecného lekára. Dnes osem až desať percent ľudí na Slovensku nemá všeobecného lekára. Za optimum SLK považuje 1 500 až 1600 pacientov u všeobecného lekára pre dospelých, u pediatrov 1 050 pacientov. Úlohou všeobecného lekára má byť manažovanie cesty pacienta v systéme. SLK upozornila na dnešný nepriaznivý stav, keď skončí všeobecný lekár v regióne bez náhrady a karty pacientov sa rozdelia najbližším lekárom. Tí sú potom tak pracovne zaťažení, že sa zdravotná starostlivosťou môže stať pre niektorých pacientov nedostupnou.
SLK navrhuje viaczdrojové financovanie systému poskytovania zdravotnej starostlivosti a okrem verejného poistenia navrhuje kombináciu systému pripoistenia, priamych platieb od občana a grantov. „Nepovažujeme za správne, aby sme nastavovali platbu za výkon podľa toho, koľko je peňazí v systéme,” povedal prezident komory. Cenu výkonov je nutné určiť na základe kalkulácie nákladov. „Na to, aby sme udržali stabilitu systému, je nevyhnutné pre nemocnice a ambulancie zaviesť paušálnu platbu na fixné náklady zariadenia,” konkretizoval Oravec a doplnil, že okrem tejto paušálnej platby za fixné náklady by zariadenia mali ďalej dostávať platby za výkony. Výdavky na zdravotníctvo sa v pomere k hrubému domácemu produktu musia podľa SLK dostať na úroveň priemeru krajín EÚ. Oravec pripomína, že v Čechách je platba na hlavu dvojnásobne vyššia ako na Slovensku.
Zdroj: (SITA, qq;avl)
Odporúčané články
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.